reklama

Testovali jsme: Pohyb ani počet kalorií před chytrými hodinkami neutajíte

Chytré hodinky trhají v posledních letech rekordy a drží se na předním místě v celém segmentu spotřební elektroniky. Má ale smysl si je pořizovat, pokud si chcete zlepšit kondici nebo shodit pár kil? Přečtěte si reportáž editorky, která je testovala po dobu pěti týdnů. S jakým výsledkem?

Konkrétní výsledky i údaje se zaznamenávají do aplikace v mobilu. 
Editorka je oblečená do sportovního vybavení značky Mizuno. Prohlédnout grafiku
Konkrétní výsledky i údaje se zaznamenávají do aplikace v mobilu. Editorka je oblečená do sportovního vybavení značky Mizuno. | Foto: Tomáš Vocelka

V době, kdy veřejná fitka a studia byla ještě kvůli pandemii zavřená, bylo pro mě těžké se vybičovat k pohybu. Vyběhnout jen tak, abych spálila kalorie nebo účelně setřásla karanténní kila, je pro mě, kavárenského povaleče, představa dost krkolomná.

Jakmile jsem ale na zápěstí oblékla chytré hodinky, které doslova sledovaly každý můj krok, proměnily se v pomyslný bič nad mým fyzickým zdravím. Nedivím se, že právě chytré hodinky v posledních letech trhají rekordy a drží se na předním místě v celém segmentu spotřební elektroniky. Tenhle sportovní doplněk se totiž může stát i něčím víc než jen pomyslným bičem nad každodenním pohybem.

Lehké multisportovní hodinky Coros Pace, které ve své kategorii patří mezi méně náročné modely, nabízejí základní sportovní disciplíny i pro normálního smrtelníka - běh, kolo či posilování. Mohou ale posloužit i jako praktický ukazatel času či příchozích hovorů a zpráv, ale hlavně dokážou bedlivě sledovat jakýkoliv krok, časovou délku cvičení či výši tepové frekvence. Některé chytré hodinky na českém trhu se také pyšní funkcemi, které částečně nahradí i trenéra: ukazují cviky, upozorňují, že jste dlouho v jedné poloze nebo že vaše tepová frekvence vyžaduje pozornost. Tohle všechno zní báječně, nemyslíte?

Hodinky Coros Apex Pace

Hodinky Coros Apex Pace

  • Americká značka hodinek je na českém trhu nováčkem.
  • Lehké multi-sportovní hodinky patří ve své kategorii mezi méně náročné modely, nabízejí základní sportovní disciplíny i pro normálního smrtelníka - běh, kolo či posilování.
  • Sleduje důležité parametry, jako je tepová frekvence, časová délka, trasa, převýšení terénu, teplotu nebo rychlost.
  • Mají velký displej a dostatečně dlouhý řemínek.
  • Na základě osobních údajů, které se vloží při registraci do aplikace, dokáží spočítat i energetický výdej při sportovní činnosti.
  • Disponují velkou výdrží baterie a jsou voděodolné.

Síla vůle může pokulhávat

Začít cvičit doma byl pro mě nový zvyk. Do té doby jsem se raději aktivnímu pohybu věnovala ve studiích, a ne mezi gaučem, kupou nevyžehleného prádla a poházenými kostkami lega. Vyhecovat z gauče se mě snažila po internetu vzpěračka Adéla Jurková a parkourista a fitness trenér Kevin Jágr, kteří právě v době karantény vytvořili projekt Cílem je začít. Lákavé bylo, že k takovému cvičení není potřeba prakticky nic - jen pohodlné oblečení a vlastní tělo. A samozřejmě trochu prostoru. Roztroušené hračky mých dvou dětí musí stranou, abych mohla týden trápit svou muskulaturu, zvlášť konkrétní partie, které během sociální izolace zaznamenaly největší změnu.

"Skvělým cvikem na nohy a zadek jsou výpady. Díky různým variantám navíc zapojíte různé svalové partie a zpevnění na sebe nenechá dlouho čekat," slibuje Adéla Jurková. Pro zádové svaly volím kliky a plank neboli prkno. Už po pár opakováních mi hodinky hlásí rychle zvýšenou tepovou frekvenci. Není ale, kdo by mi dával ihned doporučení, jak zvolnit nebo zda cviky provádím správně. "Plank je jedním z nejlepších cviků na vnitřní stabilizační systém těla. Doporučuju ho dělat každý den. Po čase uvidíte, že v něm vydržíte déle a začnete na svém těla pozorovat i kýžené změny," píše Kevin v mailu, kterým se snaží v projektu motivovat i další řadu podobně gaučových lidí, jako jsem já. Druhý den rozhodně vím, že tak horlivé cvičení hned první den tohoto snažení nebylo tím nejlepším nápadem. Proklínám se o to víc, když mě svírá bolest namožených svalů při zapínání podprsenky nebo usedání na záchodové prkénko.

Začátky raději jen pozvolna

"Člověk by měl denně nachodit alespoň 5 tisíc kroků, tím můžete začít," dodává mi odvahu fitness trenérka Petra Kotrlová, se kterou se následující týden po pozvolném uvolňování setkávám. Ukazuje mi důležité cviky, které by měly předcházet jakémukoliv sportu nebo běhu, a také potřebný strečink.

Chytré hodinky se už druhý týden staly mou běžnou výbavou. Automaticky jsem je nasazovala na zápěstí, když jsem šla vyzvedávat děti ze školy, vyrazila s rodinou na kolo nebo si vyběhla s kamarádkou na menší běžecký okruh. Bedlivě jsem totiž začala sledovat funkce, které mi v prvních dnech testování připadaly nepříliš důležité - třeba délku trasy, průměrnou rychlost či terén. Vše se navíc ukládalo v mobilní aplikaci, ve které se dají grafy jednoduše zobrazit. Jak mě ale upozornila nutriční konzultantka Žaneta Zelinková, spoléhat se jen na počet kroků je ošemetné. "Pokud bych měla počet kroků doporučit někomu, kdo by chtěl zhubnout, měl by ujít alespoň 7 tisíc kroků v jednom kuse bez pauz," podotýká Zelinková.

4 důležité funkce, které oceníte při hubnutí

4 důležité funkce, které oceníte při hubnutí

Váháte-li na výběrem chytrých hodinek, pohlídejte si, aby těmito funkcemi skutečně disponovaly:

  • Tepová frekvence - Důležité pro sledování aerobního pásma, rozmezí tepové frekvence, ve kterém je tělo schopné zahájit proces spalování tuků. Jakmile je totiž tepová frekvence příliš vysoká, ke shazování kil nedochází.
  • Časová délka pohybové aktivity - Pro hubnutí je ideální pravidelný pohyb v rozsahu 60 - 90 min 4x týdně. 
  • Kvalita spánku - Správný a dostatečný odpočinek je důležitý pro metabolismus tuků. 
  • Pitný režim - Kdo nedodržuje pitný režim, nemůže zhubnout. Některý typ hodinek dokáže upozornit na pravidelnou hydrataci. Odkliknutím ikony skleničky vody na hodinkách získáte přehled o stavu svého pitného režimu.

Už si je asi nesundám

Po pěti týdnech testování je jasné, že se chytré hodinky staly součástí mého života. Na jejich funkce jsem si rychle zvykla, a dokonce jsem se několikrát přistihla, že bez nich jsem motivovaná k pohybu méně. Podobnou zkušenost mi sděluje i fitness trenérka Petra Kotrlová, která je sama každodenně využívá: "Ano, někdy se také přistihnu, že bez hodinek se mi nechce cvičit nebo vyběhnout na svou trasu. Ráda si sleduju výsledky a porovnávám je," svěřuje se. Ale jedním dechem dodává, že by hodinky měly fungovat jako velká motivace. "Nejčastěji doporučuju sledovat na hodinkách nejen uběhnutou trasu nebo rychlost, ale také tepovou frekvenci. Měla by zůstat v aerobní zóně," říká trenérka. Za nejlepší považuje střídat tréninky třeba metodou fartlek: snižovat a zvyšovat rychlost, střídat terén a sledovat pak své výsledky, které se dají sdílet i na sociálních sítích.

Elegance bohužel stranou

Nejjednodušší a nejzákladnější model hodinek Coros jako příklad chytré elektroniky, která se dá využít kdykoliv během dne, mi změnil život - hodinky mi také prozradily, že má kvalita spánku dost pokulhává a že během pracovního dne se hýbu velice málo. To se po dvou týdnech změnilo. Teď už mi pohyb jen po pár hodinách prosezených v redakci začíná chybět. Testovaný typ ocení sportovní nadšenci, kteří se pohybu věnují spíš ve svém volném čase, a nedá se rozhodně považovat za módní doplněk. Jeho dlouhý plastový řemínek jasně definuje tento kus jako sportovní druh, který si nebude moc rozumět s kostýmkem nebo elegantním outfitem do kanceláře. Chytré hodinky jsou rozhodně dobrým pomocníkem při hubnutí a formování postavy, pokud s nimi umíte správně zacházet. Osobně bych ocenila i další funkce, které nemají všechny typy k dispozici, jako třeba upozornění na dlouhé sezení nebo zaznamenávání pitného režimu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama