reklama

Ten, který srazil strážníka a ujel

Praha - Starosta Prahy 5 Milan Jančík měl řadu problémů už v minulosti.

V roce 2002, kdy byl Jančík místostarostou odpovědným za správu obecního majetku, upozornila na jeden takový Mf Dnes.

Deník napsal, že radnice Prahy 5 pronajala prostory soukromé firmě Brasil and Bohemia group. Předsedou jejího představenstva byl právě sám Jančík.

Jako šéf majetkové komise mohl Jančík o pronájmu rozhodovat.

Jančík se tehdy hájil tím, že na jednání komise v rozhodující čas nebyl a o pronájmu nebytových prostor své vlastní firmě tak nehlasoval.

Srazil strážníka a ujel

Zanedlouho se o Jančíkovi, nyní už starostovi, psalo znovu.

V prosinci 2002 pospíchal na pracovní schůzku na magistrát. Na Mánesově mostě, který byl pro auta uzavřen, se jeho Audi pokusili zastavit strážníci. Jančík ujížděl dál a jednoho ze strážníků přitom srazil. Zraněný muž strávil více než dva týdny v pracovní neschopnosti.

Jančík, který z místa ujel, celou událost nejdříve rezolutně popíral. Přiznal se až po vyšetřování na policii. Ta však případ uzavřela s tím, že nešlo o trestný čin a předala jej na magistrát jako přestupek. I tam byl ale případ odložen.

Další kauza příšla na jaře 2003. Soud tehdy rozhodl o tom, že radnice Prahy 5 neprávem drží majetek Radia Classic FM, který zůstal po jeho vystěhování ve vile Portheimka.

Úřad vedený Jančíkem nechtěl věci v hodnotě téměř 1,5 miliónu korun vydat a tak se do vily dostavili exekutoři. Rádio se ke svému majetku nakonec dostalo; radnice přitom přišla o desítky tisíc na právních výdajích a ztrátách z exekuce.

Firma s předností před nájemníky

Další z řady podezření padlo na Jančíka kvůli prodeji funkcionalistického domu v Zubatého ulici.

Na policii se obrátili nespokojení nájemníci, kteří za objekt nabízeli 33,3 miliónu. Radnice Prahy 5 však dala přednost firmě Denika Real 2000 s nabídkou jenom o 100 tisíc vyšší.

"Neporušil jsem žádný zákon. Ta firma dala nejlepší nabídku. V ničem jsem nelhal. Trvám na tom, že nájemníci se nebyli schopni domluvit," hájil se tehdy se Jančík.

Nesouhlasili s ním ale ani jeho kolegové z ODS. Náměstek primátora Jan Bürgermeister označil prodej za velmi nestandardní.

Podle Jana Kasla z opozičních Evropských demokratů dnes v domě bydlí Jančíkovi známí. Starosta Prahy 5 však vyšel z kauzy opět "čistý". Státní zástupce vloni rozhodl, že stížnost bývalých nájemníků je neodůvodněná.

Fingovaný nákup pozemků

Ani tím však výčet nekončí.

V květnu 2005 se o Jančíka začal zajímat Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Podle informací policie měl Jančík v roce 2003 nepravdivě informovat zastupitelstvo o plánovaném prodeji pozemků Českých drah. Zastupitelé mu uvěřili a souhlasili s převodem 233 miliónů potřebných na nákup do advokátní úschovny.

Jejím držitelem byl právník Kamil Vališ, který měl za úschovu slíbenou odměnu a navíc úroky z městských peněz.

Policie však zjistila, že České dráhy pozemky nikdy nikomu nenabídly. Praha 5 tak mohla přijít na úrocích až o jeden a půl milionu korun. Ani tato kauza však Jančíkovi vaz nezlomila. V prosinci 2005 totiž magistrátní komise konstatovala, že radnice při plánovaném nákupu nijak nepochybila.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama