Tejpování: Objevte kouzlo barevných pásků pro zdravé klouby
Je jaro, čas výletů na kole, na bruslích i pěšky. A taky čas drobných úrazů. Podvrtnutí, namožení, natažení a modřin vám pomohou se zbavit barevné pásky - tejpy.
Možná jste si v posledních letech u sportovců všimli, že mají novou ozdobu v podobě různých pásek na ramenou, stehnech či holeních. Těmto páskám se říká tejp či tejpa (z anglického tape = páska) a metoda jejich používání se nazývá taping (tejping).
Ačkoliv tejpám dříve nebyla věnována taková pozornost, sportovci nebo lidé s poruchami srážení krve je znají již přes 30 let. Hemofilici jsou totiž náchylnější ke krvácení do kloubů i měkkých tkání. Následkem bývá otok, bolest a v případě dlouhodobého krvácení i poškození kloubů. "U hemofiliků se jedná o nesmírně užitečnou metodu, která pomáhá s léčbou otoku odváděním přebytečné tekutiny a krve,“ objasňuje americká fyzioterapeutka Cindy Bailyová, vedoucí fyzioterapeutického programu v centru léčby hemofilie v Los Angeles.
Kdy je vhodné taping použít?
- Při krvácení do kloubu.
- Objeví-li se krvácení do měkké tkáně.
- Byla-li voperována náhrada kloubu.
Jak kouzelná páska funguje
Tejpy jsou vyrobené z elastické bavlny široké asi 5 centimetrů. Silné jsou jako nejsvrchnější vrstva kůže, tedy epidermis, jejíž vlastnosti také napodobují. Neobsahují latex, takže jsou hypoalergenní a nedráždí kůži. Jejich jedinečné vlastnosti spočívají ve schopnostech přilnavosti a protažení o třicet až čtyřicet procent.
Přilnutí na kůži zajišťuje teplocitlivá vrstva ze speciální lékařské pryskyřice. Díky tomu není problém jít si s přilepenou tejpou zaplavat nebo se sprchovat. Své elastické vlastnosti si může udržet až 5 dní, nicméně časem slábnou.
Kouzlo kineziotapingu, jak se metoda také nazývá, tedy spočívá v tom, že po aplikaci na konkrétní místo páska působí tahem vyplývajícím z pružnosti materiálu. Díky tomu se kůže pod ní nadlehčí a umožní obnovení odtoku mízy, která se nahromadila a vytvořila otok.
Jemná masáž pro odstranění otoku
Při vyvrtnutí nebo natažení se používají jednotlivé proužky. U komplikovanějších zranění, například krvácení do kloubu, se využívá složitějších kombinací, které mohou připomínat chobotnici. Při tejpování otoku se páska nenatahuje, pouze se připevní na kůži v oblasti kloubu v poloze, ve které nepůsobí bolest.
Když s takto ošetřeným kloubem provádíte běžné denní činnosti, připevněná tejpa dělá jemné masážní pohyby. Díky tomu se v postižené oblasti obnovuje oběh tekutin a zmírňuje otok, zánět a bolest.
Zdravý dříve a déle
Tejpování není technika vyhrazená pouze profesionálům a mnoho lidí si s ní poradí doma. Fyzioterapeutka Bailyová odhaduje, že po třetí lekci zvládne manipulaci s ní většina jejích pacientů. Případné nedostatky upravuje při další kontrole. "Když otok ustoupí, původní tejpu sejmu a připevním novou v jiné pozici,“ doplňuje.
V jakých případech by kineziotaping neměl být používán? Pokud člověk trpí:
- otevřenou ránou na kůži
- rakovinou
- infekcí
- horečkou
- rozsáhlými křečovými žilami
- hluboká i povrchová žilní trombóza
U pacientů s poruchami srážení krve se dá kineziotaping kombinovat s dalšími metodami léčby. Důležitý je zejména proto, že aplikace tejpy výrazně snižuje dobu, po kterou musí být kloub po úrazu nebo operaci znehybněný. To do budoucna znamená zdravější chrupavky a zachování hybnosti kloubu.
(marz)
zdroj: www.hemaware.org
více na uLékaře