reklama

"Takhle na mě nesahej." Jak efektivně utnout obtěžující gesta a doteky kolegů v práci

Vypadá to jako přátelské gesto, ale nechtěné doteky nebo objetí od kolegů nebo jiných mužů znamenají i překročení vašich hranic. Jak v takové nepříjemné situaci zareagovat? Pěsti ani jiná forma fyzického násilí není potřeba, abyste dosáhly svého. Aktuálně.cz představuje videoseriál o sebeobraně, provede vás svízelnými situacemi a poradí, jaké bezpečné reakce zvolit.

Ani to nezkoušej: Hlas jako zbraň | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek

Kolegu požádáte o pomoc, a přestože se možná už delší dobu znáte, nechtěný dotyk může váš vztah nebo pohodu mezi vámi narušit. Nebojte se vymezit si vlastní hranice a jasně dotyčnému ukázat, kam až může zajít a co je vám už nepříjemné.

Nejlepší zbraní není fyzické násilí, ale váš hlas. Jakmile někdo překročil vaše hranice, ozvěte se - mluvte hlasitěji, než běžně mluvíte. Dejte jasný povel tomu druhému, co se vám líbí a co má udělat. Například "Nesahej na mě" nebo "Tohle se mi nelíbí".

"Vyhněte se jakýchkoliv ,změkčovadlům', která váš projev jen sníží," upozorňuje lektorka Moderní sebeobrany Jasmína Houdek.

Dotyčný možná zareaguje útočně a také se může stát, že o vás nebude šířit pozitivní reputaci. "Možná ztratíte pověst příjemné ženy, ale získáte něco důležitějšího - dobrý pocit ze sebe sama, uhájíte tím své hranice a příště už na vás takto sahat nebude," uzavírá lektorka.

Mohlo by vás zajímat: Noční můra rodičů. Umí i vaše děti správně zareagovat na úchyla v parku? 

Ani to nezkoušej: Noční můra rodičů | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek
reklama
Doporučené recepty
    reklama