reklama

Svět o Mandelově smrti: Odešel symbol odpuštění

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Johannesburg - Jako muž, který se zasloužil o velké usmíření lidí ve své zemi a který byl inspirací pro ostatní. Tak je v prvních reakcích hodnocen bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela několik hodin poté, co zemřel ve svém domě.

"Dosáhl více, než lze očekávat od člověka," prohlásil americký prezident Barack Obama. "Jako tolik lidí na celém světě si neumím úplně představit svůj vlastní život bez příkladu, kterým byl Nelson Mandela," uvedl americký prezident. Vlajky na všech veřejných budovách ve Spojených státech jsou svěšeny na půl žerdi. Potrvá to až do pondělí, oznámil Bílý dům.

Před Mandelovým domem v Johannesburgu se shromažďují lidé. Přinášejí květiny a zapalují svíčky. "Ačkoliv jsme věděli, že tento den přijde, nic nemůže zmírnit náš velký pocit ztráty. Mandelův neúnavný boj za svobodu mu přinesl respekt celého světa," řekl v oznámení o smrti bývalé hlavy státu současný jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky Frederik de Klerk, který Mandelu v roce 1990 propustil z vězení a dohodl s ním přechod od režimu apartheidu k demokracii, označil zemřelého politika za mimořádného. Tím, jak dosáhl usmíření a udržel jednotu obyvatel Jihoafrické republiky. "Ten důraz na usmíření je jeho největším odkazem," prohlásil de Klerk v rozhovoru pro televizi CNN.

Britský premiér David Cameron nařídil stáhnout na půl žerdi britskou vlajku v premiérském sídle na Downing Street. Mandelu označil za "velké světlo naší doby".

"Zářný příklad Nelsona Mandely a jeho politický odkaz nenásilí a odmítnutí jakéhokoli rasismu zůstanou pro lidi na celém světě ještě dlouho inspirací," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

reklama
Doporučené recepty
    reklama