Svědci: Spravedlnosti už se nedočkáme
Kĺak / Ostrý Grúň - Velké zklamání přinesl občanům Ostrého Grúně a Kľaku osvobozující rozsudek německého soudu nad Ladislavem Nižňanským. Asi nejvíce se dotkl přímých účastníků tehdejšího masakru.
"Jak se to mohlo stát? Čekala jsem, že ho jistě odsoudí," podivila se šestasedmdesátiletá Gizela Benčová z Kľaku, která je jednou ze tří dodnes žijících svědků řádění německého komanda.
Podle starosty Kľaku Pavla Mesiarika měl soud rozhodnutí ještě odložit a získat další důkazy. "Jsem překvapen, že to tak dopadlo. Nevím, zda vzali v úvahu celé působení Nižňanského v jednotce Edelweiss," říká starosta, podle kterého by opačný verdikt soudu znamenal pro pozůstalé určité zadostiučinění.
Soud měl rozsudek odložit
Také obyvatele sousedního Ostrého Grúně rozsudek mnichovského soudu zklamal. Starosta obce Ján Repiský na odvolání německého státního zástupce proti rozsudku nevěří. "Jsem velmi zklamán a naši občané dvojnásob. Vkládal jsem určitou naději do německých vyšetřovatelů. Byli to mladí lidé nepoznamenaní minulostí. Nadějím na spravedlnost je však konec," říká Repiský, který se sám v procesu angažoval. I podle něj by bylo lepší rozsudek odložit a získat nové důkazy.
Jeden z hlavních svědků obžaloby proti veliteli komanda Edelweiss František Debnár se dozvěděl o rozhodnutí soudu v době, kdy je vážně nemocen a upoutaný na lůžko. Podle manželky Ireny Debnárové podobný verdikt po průběhu procesu očekával.
"Samozřejmě je z toho zklamán, ale už se s tím dopředu smířil. Byla to jen kamufláž německých soudů," řekla Debnárová.
Slovenské ministerstvo spravedlnosti rozsudek nekomentovalo. "Zásadně se k rozhodnutím soudů nevyjadřujeme a dnešní rozhodnutí v Mnichově nebude výjimkou," uvedl mluvčí ministerstva Richard Fides.