Stříháme při svíčkách. Byt po Masarykové má nezvyklý účel, je z něj kadeřnictví
Studio Flanér boří stereotyp, že k holiči se ženy chodí hlavně vypovídat. Funguje na principu zážitku, a tak péči o vlasy doprovází výstavami českých výtvarníků, živými komorními koncerty nebo tajemnou atmosférou při svíčkách. Salon nabízí i přípravu na maturitní ples či pracovní schůzky, včetně zapůjčení outfitu. To všechno ve stylovém pražském bytě, v němž před svou emigrací žila dcera Masaryka.
Kadeřnické a stylingové studio se nachází v Loretánské ulici v Praze, ve víc než pět set let starém domě s prvky gotiky, renesance i baroka. Původní dům byl v 19. století přestavěný na měšťanské byty, které se následně staly na tehdejší poměry luxusním domovem pro hradní úředníky, politiky i jejich příbuzné. Byt v prvním patře tak nese prvky hlavně z doby první republiky včetně dveří, parket nebo nábytku.
"Původně jsme s přítelem plánovali koupit zámek, pak se ale naskytl tenhle byt, a tak jsem vymyslel koncept, s kterým bychom uspěli na trhu. Když jsme otevřeli, zase jsme museli zavřít. Korona byla psychicky náročná hlavně z toho důvodu, že jsme nevěděli, co a jak bude dál," říká majitel studia Dominik Merrel.
Dům, který stojí kousek od ministerstva zahraničí, byl vůbec bohatý na osudové ženy. V jednom z bytů bydlela Marcia Davenportová, spisovatelka a snoubenka Jana Masaryka, a po smrti prezidenta Edvarda Beneše se do Loretánské 179 nastěhovala i vdova Hana Benešová.
Z doby, kdy v bytě bydlela Alice Masaryková, zakladatelka Československého červeného kříže, se dochovala také čtveřice původních kachlových kamen, které podle Dominika Merrela vytváří v kadeřnictví silného genia loci.
Podívejte se do galerie, jak to vypadá v bytě dnes.