reklama

O životě měla jiné představy. Před 70 lety se královnou stala nepřipravená princezna

Před 70 lety se na své zahraniční cestě mladá Alžběta dozvěděla zprávu, která radikálně ovlivnila její život. Dne 6. února 1952 se z pětadvacetileté britské princezny stala královna. Se svým mužem, princem Philipem měla do té doby jinou představu o chodu rodiny. Podívejte se na mezníky, kterými musela jako nová královna Británie projít a co všechno se v jejím životě coby manželky a matky změnilo.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters

Výročí dne, který Alžbětě II. změnil život, si panovnice připomíná v ústraní - 6. únor obvykle tráví na svém soukromém panství Sandringham v hrabství Norfolk rozjímáním a vzpomínkami.

Nástup na trůn zastihl tehdy pětadvacetiletou princeznu nepřipravenou. Se svým manželem Philipem, vévodou z Edinburghu, podnikala jménem krále Jiřího VI. cestu po vybraných zemích Commonwealthu a jednou ze zastávek byla i Keňa, kde strávila Alžběta noc, kdy se stala královnou, sledováním divokých zvířat z pozorovatelny Treetops v korunách stromů. Proto se dodnes říká, že na strom vylezla jako princezna a slezla z něj již jako královna.

Letošní připomenutí 70 let od osudného dne britská královna prožije v soukromí. I přesto, že celosvětová pandemie v posledních dvou letech mění zvyky stárnoucí královny, odletěla Alžběta II. helikoptérou z Windsorského hradu na Sandringham, kde by měla pobývat několik následujících týdnů. Co ale pro Alžbětu osudný 6. únor znamenal?

Není žádným tajemstvím, že v tradičních monarchiích je s nástupem nového panovníka pevně a nevyhnutelně spojená smrt toho předchozího. A obvykle, ovšem ne vždy, dědí korunu syn nebo dcera od jednoho z rodičů. V královských rodinách, které žijí harmonickým životem, je tak nejvýznamnější den v životě panovníka poznamenán smutnou událostí. Právě tak tomu bylo i v případě Alžběty II., která v den nástupu na trůn ztratila svého milovaného otce Jiřího VI. Ale přišla také o mnoho dalšího.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama