Umýváním se zbavujeme psychologické nečistoty. Podle nové studie tak snižujeme stres
Výsledky nového výzkumu z letošního července vysvětlují, proč máme chuť si po náročném dni dát sprchu. Voda odplavuje nejen fyziologické nečistoty, ale také stres.
"Vždy mě fascinovala psychologie očistného chování. Proč existují očistné rituály napříč náboženstvími? Proč stresující situace vyvolávají u některých živočišných druhů potřebu se umýt?" vysvětluje motivaci svého výzkumu profesor managementu a psychologie na Univerzitě v Torontu Spike W. S. Lee. Se svými kolegyněmi a kolegy v červenci publikoval studii, podle níž pouhá sprcha nebo umytí rukou redukují úzkost a stres.
Oslovil 1150 respondentů, kterým pustil nahrávku, na níž se vyděšená žena chystá k bungee jumpingu. Video v nich mělo vyvolat úzkost a napětí. Následně náhodně vybraným skupinám ukázal tři další videa. V jednom z nich si muž umýval ruce, druhé zobrazovalo metodu, jak správně namalovat kruh, a třetí jak oloupat vejce.
Voda uklidňuje více než dotek
Skupina, která se dívala na nahrávku s umýváním rukou, vykazovala nižší míru úzkosti v porovnání s ostatními dvěma. Aby výzkumníci vyloučili, že na nízkou míru stresu má vliv pouhý dotek, vytvořili další experiment se 465 respondenty. Tři videa nahradili třemi vizualizačními úkoly.
Poté co účastníci zhlédli video ženy chystající se na bungee jumping, měli si představit umývaní různých částí těla, dotýkání po těle nebo si neměli představovat vůbec nic. Nejnižší úroveň stresu vykazovali ti, kteří si představovali, že se umývají.
"Když se umýváme, smýváme z našeho těla nečistotu. Tato jednoduchá, fyzická zkušenost v nás může vyvolat pocit, že tím také ze současnosti smýváme zbytky minulých zkušeností, oddělujeme minulost od přítomnosti. Pokud byly minulé zkušenosti stresující, tak pokud se jich v psychologické rovině v přítomnosti zbavíte, má to vliv na snižování stresu," vysvětluje Lee portálu PsyPost.
Očista má vliv na kardiovaskulární systém
V posledním experimentu výzkumníci objevili také fyziologický důkaz potvrzující jejich poznatky. Oslovili 74 studentů z kanadské univerzity, kteří podstoupili dva stresující úkoly, během nichž monitorovali jejich kardiovaskulární aktivitu. Během plnění zadání směli používat prostředky na mytí rukou.
Kardiovaskulární systém těch, kteří si ruce umývali, reagoval na stresující situaci lépe než těch, kteří čisticí prostředky jen zkoumali. Lee se svým týmem tedy dokázal, že očista má na naši psychiku pozitivní vliv.