reklama
 

Špičkoví lékaři se brání sloučení

Vyšlo v Mf Dnes (4.1.2006)

Brno - Brněnská kardiochirurgie v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny má vysoký kredit. Teď však pracovišti, jehož posledním unikátním kouskem byla transplantace tří orgánů, zvoní hrana. Alespoň to tak vidí ředitel kardiocentra Jan Černý.

"Ministr Rath mi poslal k Vánocům dárek v podobě oznámení, že vypisuje výběrové řízení na moje místo. Spolu s náměstkem Michalem Pohankou navíc chtějí spojit náš prosperující malý ústav se zadluženou fakultní nemocnicí a z kardiocentra má být řadová klinika," se smutkem říká profesor Černý.

Podle něho to povede k odlivu špičkových odborníků z kardiocentra, kteří mají výrazně vyšší platy než jejich kolegové ve fakultní nemocnici. Kvůli hrozbě nižších výplat se prý už někteří poohlížejí po zaměstnání v zahraničí. "Pokud tito lidé odejdou, doplatí na to pacienti. V Brně se prostě náročné kardiochirurgické operace přestanou provádět, anebo budou mít horší výsledky. Pražský IKEM tak ztratí největšího konkurenta a získá opět monopolní postavení," domýšlí katastrofický scénář šéf kardiocentra.

Celou věc chápe i jako "odplatu" za svou kritiku projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu, o jehož vybudování v areálu nemocnice usiluje skupina lékařů s požehnáním vedení "svaté Anny".

Náměstek ministra zdravotnictví Michal Pohanka se včera kvůli zaneprázdněnosti k věci nevyjádřil. "Nemá na to ani vteřinu času," řekla jeho sekretářka. Podle pověřeného ředitele fakultní nemocnice Romana Krause je vyhlášení výběrového řízení standardním postupem u profesorů, kteří dovrší pětašedesáti let. Začlenění kardiocentra do fakultní nemocnice má podle Krause ekonomickou logiku.

"Výkony kardiocentra jsou velice slušně bodově ohodnoceny zdravotními pojišťovnami. Jeho pacienti však využívají zázemí nemocnice, laboratoře, rentgen. Lidé po transplantaci srdce a ledvin k nám chodí na doléčení a my vydáváme peníze na drahé léky, které tlumí reakci organismu na cizí orgán," argumentuje Roman Kraus. Podle něho obě pracoviště úzce spolupracují a snaha o jejich spojení trvá řadu let.

"Já postoji pana profesora lidsky rozumím, ale tohle samostatné pracoviště je dávno anomálií," dodává ředitel Kraus. Ať tak či tak, organizační změna se podle něho rozhodně nijak nedotkne pacientů.

Související

reklama

Komerční tip

reklama