reklama

Spekulant s významnými kontakty

Praha - Vlivný realitní magnát, lobbista, státní úředníci a podnikatelé. Taková je sestava lidí, které dnes policie zatkla kvůli podezření z rozsáhlé korupce.

Zde najdetete profil prvního z nich, čtyřiačtyřicetiletého pražského podnikatele v oboru realit Miloše Červenky.

Roky je označovaný za největšího spekulanta s pozemky v hlavním městě. Před dvaceti lety vystudoval institut mezinárodních vztahů v Moskvě, absolvoval práva na pražské Univerzitě Karlově.

Až do roku 1991 pracoval na federálním ministerstvu zahraničních věcí. Zbohatnul na skupování restitučních nároků, obchodoval s pozemkovým fondem. Jen v Praze tak od státu převzal přes 150 hektarů.

Na otázku týdeníku Euro, kde vzal na podnikání prvotní kapitál, před časem odpověděl: "První peníze pocházely z finanční instituce - České Kooperativy, kam jsem kdysi přišel a řekl: Půjčte mi 1,5 milionu, já vám je za rok i s úroky vrátím. A tak se také stalo."

V polovině devadesátých let se také podílel na správě rodinného majetku exprezidenta Václava Havla. Nyní řídí svoji společnost MCA, která podniká v oblasti realit. V minulosti v ní coby členka dozorčí rady působila například nynější ministryně informatiky Dana Bérová.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama