Soud: Na komunistickou zvůli se zapomínat nesmí
Zprávy z Aktuálně.cz
Brno - Ani v obyčejném a na první pohled nijak složitém sporu o tisíce korun se nesmí zapomínat na praktiky komunistického režimu z dob minulých.
A případy, které mají svůj začátek ve zvůli a nespravedlivém rozhodování komunistické justice, se musí posuzovat jinak než dnešní klasické soukromoprávní spory o peníze.
Ústavní soudci se tak zastali ženy, po které stát chtěl zaplatit 16 tisíc korun za to, že dnes užívá majetek, který jejímu dědovi zabavili v roce 1950 komunisté.
Stát (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) si na to, že mu žena z Hodonínska má platit za část domu v Radějově, přitom vzpomněl až v roce 2010.
Tedy dvacet let poté, co soud rozhodl, že majitel domu a dědeček ženy Jan Helísek byl v roce 1950 nespravedlivě odsouzen za velezradu a vyzvědačství komunistickým režimem. Soud v roce 1990 také zrušil trest, který s odsouzením souvisel - tedy propadnutí majetku ve prospěch státu. Potomci rehabilitovaného muže dům užívali, udělali ale formální chybu a v restituci nepožádali o vydání majetku zabaveného komunistickým režimem (šlo o jednu pětinu domu).
Stát si proto za užívání svého majetku naúčtoval 16 tisíc, podle něj žena měla majetek státu bez smlouvy a bezdůvodně se obohatila.