reklama

Sociální dávky mají motivovat k práci

Praha – Systém poskytování dávek sociální péče se zřejmě od roku 2007 změní. Do budoucna mají být místo současných 27 dávek pouze tři.

Nové dávky budou příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Počítá s tím nový zákon o hmotné nouzi, který dnes schválila Poslanecká sněmovna. Normu nyní dostane k posouzení Senát.

Vláda chce novým systémem motivovat lidi k tomu, aby si aktivně hledali práci a upřednostnili i méně placené místo či veřejně prospěšné práce před pouhým pobíráním dávek. Takto pracující potřební by nárok na dávky neztratili. Norma tak má omezit dlouhodobou závislost lidí na sociálních dávkách a zabránit sociálnímu vyloučení.

Dávky zvýhodní ty, kteří se snaží

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) novinářům řekl, že "zákon by měl určitým způsobem postihnout ty, kteří se dlouhodobě práci vyhýbají a nemají zájem svoji situaci řešit". "Zákon zvýhodní ty, kteří řádně pečují o své děti a své rodiny. Bude ale znevýhodňovat ty, kteří se chovají jiným způsobem," dodal ministr.

Změny ale podle mluvčí Škromachova ministerstva v žádném případě nemají poškozovat ty, kteří pomoc objektivně potřebují, cílem je přerozdělit dávky spravedlivěji.

Životní minimum má klesnout

Zákon o hmotné nouzi má nahradit dosavadní zákon o sociální potřebnosti. Je provázán s novým zákonem o životním minimu, které už nemá zahrnovat náklady na bydlení. Životní minimum sněmovna kvůli tomu navrhla snížit ze současných 4300 na 3126 korun, vláda původně počítala se snížením na 2870 korun měsíčně. Životní minimum se ale od ledna zvýší na 4420 korun.

Změna těchto částek se částečně odrazí i na výši dávek. Člověku, který by vzal práci za minimální mzdu, mělo podle původního vládního návrhu zůstat po zaplacení nákladů na bydlení 4615 korun měsíčně. Lidem jen se snahou najít si práci mělo zůstat 2870 korun, lidem bez snahy o 600 korun měsíčně méně, propočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nyní tento zůstatek činí pro všechny jen zhruba 2400 korun měsíčně. U rodiny s dvěma nezaopatřenými dětmi měl rozdíl podle snahy získat práci činit 3700 korun měsíčně, u matky samoživitelky s jedním dítětem ministerstvo rozdíl vypočítalo na 2500 korun.

reklama
reklama
reklama