reklama

Slovní urážky bez jednání

Praha - "Domníval jsem se, že jednání, jaké předvádí ministr Rath, není na úrovni politické reprezentace možné," říká Zimmermann. Hejtmani oslovení serverem Aktuálně.cz s ním souhlasí. "Jednání ministra je naprosto bezprecedentní. Žádný ministr nebo politický představitel si nikdy nedovolil takto vystoupit vůči svým oponentům nebo lidem, se kterými nesouhlasí," dodává hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík.

"Za tu dobu, co se pohybuji v politice jsem nezažil, aby politici vyhrožovali, že někomu dají do nosu," uvedl hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Na schůzce, která proběhla dnes kolem poledne, by se však kromě slovních urážek měl projednávat i návrh zákona o neziskových organizacích, který právě prochází Sněmovnou. "Očekáváme, že nám premiér předloží nějakou konečnou verzi," říkají. Mluvit budou také o situaci kolem záchranných zdravotnických služeb. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce po krajích vrátit přeplatky v řádech desítek milionů korun z let 2001 až 2002.

Kontroverzní zákon

"Ten zákon se projednává už přes rok a to velmi pokoutně. Je zajímavé, že vláda ho na začátku odmítla, ale jelikož to byl poslanecký návrh, začal se projednávat. Nyní má několik verzí a není jasné, jaká verze je vlastně platná a schválená," říká Petr Zimmermann. Podobně se vyjádřil i Zahradník.

Poslední změna v zákoně proběhla na podzim loňského roku. Takzvaný komplexní návrh je podle Zimmermanna trik, jak do už částečně projednaného zákona vložit zákon úplně jiný, jen se stejným názvem.

"Styl, odstavce a návrhy jsou velice podobné se zákonem o zestátnění zdravotnictví z roku 1948, který podepsal Klement Gottwald," tvrdí. Podle hejtmana Plzeňského kraje se jedná o dekret a ne o zákon. "Srovnání obou zákonů je na stránkách Plzeňského kraje," uvedla mluvčí Alena Šatrová.

ČSSD chce s pomocí zákona zřídit síť veřejných nemocnic, které by měly tvořit základ českého zdravotnictví. Zhruba stovka z 200 nemocnic by se podle tohoto zákona měla změnit na neziskové. Automaticky by měly dostávat peníze ze zdravotního pojištění. Zbývající zařízení by na úhrady od zdravotních pojišťoven nemusela mít nárok a pacienti by si v nich museli péči hradit přímo.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama