reklama
 

Slovensko chce posílit diplomacii

Bratislava - Slovenské ministerstvo zahraničí plánuje v příštích letech rozšířit své diplomatické zastoupení v zahraničí.

Nová velvyslanectví hodlá otevřít v Litvě, v Lucembursku a v Gruzii. Slovenští diplomaté by měli začít působit i v některých krizových oblastech, jako jsou Palestina, Kosovo a Moldavsko. Vyplývá to ze zprávy slovenského ministerstva zahraničí.

"Slovensko bude příští dva roky nestálým členem Rady bezpečnosti OSN, proto chce mít vlastní informace o problémech, na jejichž řešeních se bude podílet," píše se v interním dokumentu ministerstva zahraničí, o kterém informoval deník Pravda.

Materiál popisuje, že i po roce členství v Evropské unii chybí Slovensku velvyslanectví ve čtyřech zemích evropské pětadvacítky. V Pobaltí by proto měla k velvyslanectví v Lotyšsku přibýt i ambasáda v Litvě, která by dočasně pokrývala také Estonsko. Nejpozději do roku 2007 chce Slovensko otevřít velvyslanectví v Lucembursku.

Vlastní ambasádu pak Slovensko v rámci unie nebude mít už jenom na Maltě a v Estonsku.

Některé oblasti obsadí Bratislava prozatím jenom jednotlivci, kteří budou působit u cizích misí. Jeden slovenský diplomat by měl brzy začít pracovat u rakouské mise v kosovské Prištině, u maďarské mise v moldavském Kišiněvě a další u českého velvyslanectví v etiopské Addis Abebě.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama