Slezskoostravský hrad je v současnosti nejenom významnou historickou památkou, ale také kulturním, společenským a zábavním centrem Ostravy.
Dominantou hradu je vstupní brána s věží z 16. století. Ta je nejvyšší budou hradního komplexu a slouží také jako vstup do celého areálu. Ve věži jsou pro návštěvníky připraveny stálé expozice - historie hradu a města Ostravy, také expozice Třicetileté války a období husitství, od roku 2011 nově i expozice panenek strojených do vesnických pracovních krojů.
Nádvoří odkrývá návštěvníkům jednu z nejstarších částí hradu. Jde o hradní tvrz, kde je možné shlédnout původní zdění hradu.
Hradní pevnost sestává z několika zajímavostí. Jde mj. o sklepení, kde jsou umístěna akvária se sladkovodními rybami, také muzeum čarodějnic nebo expozice útrpného práva s mučírnou. V kamenném výklenku pevnosti je pak situována dobová kovárna.
Hradní nádvoří disponuje velkolepým prostorem pro organizaci různých akcí.
Pro kulturně-společenské akce slouží i hradní terasa. Nabízí hradní galerii a velký sál s kapacitou až 90 osob. Ve velkém sále je k vidění i původní hradební stěna se střílnami. Zdobí ji unikátní dřevořezba o délce 12 metrů s motivem historie hradu napříč staletími. Jejími autory jsou Karel Burda a Janusz Czuprzyniak.
Historie
Hrad byl postaven již ve druhé polovině 13. století. Původně sloužil k ochraně zemské stezky vedoucí z Opavy přes Těšín do Krakova. Byl vybudován k zabezpečení hranice s polským státem, kterou tvořila řeka Ostravice. Byl dokonce obehnán 2,5 metrů širokou zdí, s výškou neuvěřitelné 4 metry.
V 16. století hrad přešel do vlastnictví Jana Sedlnického z Choltic. Ten koupil původně gotický hrad, aby ho přestavěl na renesanční zámek. Dodnes se ze stavby dochovala brána s věží. Renesanční ráz pociťujeme i z úprav interiéru.
Historie ostravské památky je protkaná pustošením. Zámek vyrabovala neapolská vojska (1621), Dánové (1626) a Valdštejnova vojska (1628). V letech 1642 až 1649 byl zámek obsazený Švédy. V roce 1872 podlehlo levé křídlo zámku plamenům ohně, jeho zkáza však teprve měla přijít.
Od roku 1714 do roku 1945 patřil komplex šlechtickému rodu Wilczků z Dobré Zemice. Ti budovy nechali dále chátrat a navíc záměrně poničili těžbou uhlí. Díky drastické těžbě v uhelných slojích přímo pod areálem původní zámek poklesl o celých 16 metrů.
Pod zámkem však nemělo být pouze uhlí. Pověsti hovoří i o skrytých pokladech. Dle jedné z nich hlídá obrovský poklad muž se železnou palicí. Na Velký pátek lze údajně poklad spatřit. Toho, kdo by si chtěl něco z pokladu odnést, jeho ochránce však okamžitě ztrestá svojí palicí.
Novodobá historie hradu je spojena s městem Ostravou. Město provedlo rozsáhlou rekonstrukci, díky které mohl být hrad konečně v roce 2004 otevřen veřejnosti. Dnes slouží také jako místo setkání a významné regionální centrum.
Akce na hradě v roce 2014
Vedle stálých expozic a výstav nabízí Slezskoostravský hrad po celý rok i další akce pro nejširší veřejnost.
První událost roku 2014 se koná na počátku března a nese se v duchu tradičního masopustu. Na hradě se dají prožít i jarní svátky, kdy je připravený Velikonoční lidový jarmark. Na konci dubna se zase uskuteční Pálení čarodějnic.
V květnu se Slezskoostravský hrad otevře Festivalu asijských sportů. Již 17. a 18. května se návštěvníci mohou těšit na Hradní slavnosti.
V létě je hrad přístupný i pro divadelní vyžití a stává se jevištěm letních shakespearovských slavností (21. července až 8. srpna).
Slezskoostravský hrad je také tradičním místem konání legendárního hudebního festivalu Colors of Ostrava nebo Slezskoostravského Rock-festu. V srpnu se zde koná i Tradiční folklórní festival.
Další akce potěší děti - může jít o Strašení na hradě na konci srpna, říjnové Slavnosti dýní a strašidel nebo Český Halloween. Dospělí a příznivci dobrého jídla a pití pak jistě ocení Hradní hodokvas nebo Výstavu vína, plánované také na říjen.
Konec roku je nedílně spojený s vánočními svátky. Téměř celý prosinec bude na hradě k vidění výstava betlémů, na stříbrnou sobotu a neděli se připravuje předvánoční jarmark s bohatým kulturním programem.
Kontakty a otevírací doba
Slezskoostravský hrad
Hradní 1, 710 00 Slezská Ostrava
Správa hradu: OSTRAVSKÉ VÝSTAVY, a.s.
Černá louka 3235, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava
Kastelánka: Alena Špetíková
Tel.: +420 596 111 457, +420 596 115 967
E-mail: [email protected]
Web: http://www.slezskoostravskyhrad.cz/
Otevírací doba
Hrad se kvůli rekonstrukci otevírá pro veřejnost 28. 2. 2014.
březen, duben, květen, září, říjen: 10.00 - 18.00 hod (úterý - neděle)
červen, červenec, srpen: 9.00 - 20.00 hod (pondělí - neděle)
listopad: 10.00 - 16.00 hod (úterý - neděle)
prosinec: 10.00 - 18.00 hod (pondělí - neděle)
Slezskoostravský hrad a okolí
Při výletu do Ostravy stojí za pozornost i další památky, které najdete v nejbližším okolí Slezskoostravského hradu. Půjde nejenom o historické pamětihodnosti, ale třeba i technické památky, muzea, přírodní skvosty aj. - Hrady: Hukvaldy, Šostýn, Starý Jičín nebo Štramberk
- Zámek Fryštát nebo Žerotínský zámek
- Katedrála Božského Spasitele v Ostravě, Farní kostel Panny Marie
- Hasičské muzeum, Muzeum citer, Pivovarské muzeum, Ostravské muzeum, Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed
- Technické památky: Průmyslový areál Dolu Hlubina a Vítkovických železáren Dolní Vítkovice, Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích, Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě, Landek park Ostrava s expozicí hornictví, Pěchotní srub MO S-5 Na trati
- Přírodní památky: Halda Ema, Arboretum Štramberk, CHKO Poodří