reklama

Skotsko má úředníka pro důstojnou menstruaci. Čelí ale kritice, protože je muž

Od pondělí mají všechny skotské ženy vložky a tampony zdarma. Skotsko novým zákonem bojuje proti menstruační chudobě, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc menstruační pomůcky. Země přesto čelí kritice - úředníkem důstojné menstruace ve městě Dundee se stal muž Jason Grant.

Menstruace není jen ženská záležitost, říká Grant.
Menstruace není jen ženská záležitost, říká Grant. | Foto: iStock

Grantova nová role bude spočívat v propagaci nového opatření na školách a univerzitách, bude zajišťovat financování a podporovat diskuse o menstruaci a menopauze. 

Veřejnost zvolení Granta jako ambasadora nového zákona kritizuje. Funkci má podle ní zastávat žena. Bývalý trenér Grant se k rozhodnutí už v minulosti vyjádřil slovy: "Fakt, že jsem muž, může pomoci zbořit bariéry, zmírnit stigma a povzbudit otevřenější debatu." 

"Takže teď máme prvního úředníka pro menstruaci a samozřejmě je to muž. Musím si jít lehnout. Už nechci na téhle planetě dál žít," napsala jedna z uživatelek Twitteru, jiná zvolení Granta komentovala slovy: "Skotská vláda jmenovala muže jako menstruačního úředníka… kde bych jen začala… muž bude mansplainovat menstruaci." Mansplaining je pejorativní výraz, když muž komentuje nebo vysvětluje něco ženě blahosklonným, příliš sebevědomým a často nepřesným způsobem.

Jako "absurdní" okomentovala volbu také bývalá tenistka Martina Navrátilová. 

K rozhodnutí se vyjádřil také skotský politik Neale Hanvey: "Je nepochopitelné, že mladý muž bez prožitých zkušeností s menstruací je jmenován jako vhodná osoba k řešení potřeb předpubertálních dívek v této zranitelné fázi vývoje."

Novinářka britského deníku Maya Oppenheimová na svém Twitteru uvedla: "Připadá mi to jako vtip. Jason Grant - první skotský úředník pro důstojnou menstruaci - nikdy nebude vědět, jak nedůstojné je zažívat ve škole šikanu kvůli menstruaci, prosáknutí menstruačních pomůcek nebo neschopnosti si je pořídit, ačkoliv to jsou rutinní záležitosti, které bohužel zná spousta žen velmi dobře." 

Zpravodajský web BBC uvádí, že Granta zvolili zástupci místních městských rad a vysokých škol. Ti své rozhodnutí hájí a uvádí, že Grant byl nejsilnějším kandidátem:.

"Ačkoliv se menstruace týká přímo žen, je záležitostí každého z nás," uvedl dříve Grant. "Chci také zvýšit povědomí o menopauze, která je přirozeným procesem v životě ženy, ale má širší dopady na práci a rodinu. Je na čase normalizovat tato témata. Věřím, že dosáhnu pokroku, když ukážu, že se netýkají jen jedné části populace. Podpořím diskusi napříč pohlavími a zapojím do ní nové publikum," uvedl.

Mohlo by vás zajímat: Menstruační dovolená? Příliš volně nastavená může ženy znevýhodňovat," říká Homfray (18. 5. 2022)

Příliš široce nastavené menstruační volno může znevýhodňovat postavení žen na pracovním trhu. Problém by mohlo vyřešit navýšení sick days pro všechny. | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama