reklama

Školy jsou na nic! Přestaneme tam děti posílat?

České školství neplní svou základní funkci. Některé on-line hry naučí děti do života víc než škola a daleko víc je také motivují. Lidé proto přestanou děti do tradičních škol posílat.

Foto: Profimedia

České školství neplní svou základní funkci. Některé on-line hry naučí děti do života víc než škola a daleko víc je také motivují. Lidé proto přestanou děti do tradičních škol posílat.

Uvedl to Ondřej Šteffl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde současnému vzdělávacímu systému předpověděl zánik. Podle něj prochází školství vleklou krizí, protože je postaveno na dávno překonaných myšlenkách osmnáctého století.

Možná vám to přijde přitažené za vlasy - jenže autor těchto myšlenek patří k těm nejpovolanějším, co se školství týká: založil mimo jiné úspěšné pražské První obnovené reálné gymnázium (dnes PORG - gymnázium a základní škola) a je zakladatelem a ředitelem firmy Scio, která připravuje vynikající testy na střední a vysoké školy.

Školský systém přestane fungovat

"Rychlost, kterou se dnešní svět mění, je daleko vyšší než před sto lety. Tehdy jste jako rodiče měli představu, že to, co se ve škole dítě ve škole učí, se mu bude hodit v životě. Dnes je ale zbytečné cokoli plánovat na dobu delší než 5 let, protože věci se velmi rychle mění. Pokud uvidíte, že škola připravuje vašeho potomka stejnými způsoby jako před sto lety, nebudete mít důvod ho tam posílat," domnívá se Ondřej Šteffl.

Současný systém se podle něj nedá reformovat. "Je velký, zastaralý a závislý na politických rozhodnutích. Na radikální změnu nevidím prostor. Nevím, co by měl ministr školství udělat. Podle mého názoru bude tento systém nadále podléhat erozi, až nebude fungovat vůbec. Musí vzniknout lepší alternativa, která pracuje s emocemi a motivací. Samozřejmě, že na začátku to bude otázka elity, která si to uvědomí nejdříve, ale pak budou přirozeně následovat další a další lidé."

Dětem chybí motivace

Jedním z největších problémů je podle Ondřeje Šteffla motivace. Tu zvládá třeba on-line hra World of Warcraft (WoW) lépe než škola. "Strhující formou učí děti vůdcovství, motivaci, strategii, odpovědnosti, obchodu, vyjednávání... Hrají ji tisíce lidí, kteří spolu komunikují a plánují, ale hlavně - tyto zkušenosti vstřebávají přirozeně a baví je to. Škola, jak ji známe, nebude děti nikdy takto motivovat k poznání. Můj syn dostal dvojku z mravů, kvůli pozdním příchodům. Ale na setkání své guildy ve světě WoW se neopozdil nikdy. Závisí na něm patnáct dalších lidí, kteří sedí u počítačů a komunikují spolu přes skype. Takhle děti škola motivovat neumí," uvedl jako příklad.

Vylévá s vaničkou i dítě?

"Úroveň českého školství skutečně rapidně klesá. Vidím to na svých studentech. Jako angličtinářka jsem ráda, když obsah učiva, který dříve měly třetí ročníky v pololetí, nyní zvládají maturanti. A nemáme šanci to napravit - děti k nám přicházejí bez znalostí už ze základních škol, není v našich silách dohonit časový skluz za několik let. Přesto si myslím, že pan Šteffl ve svých tvrzením odhlíží od širších souvislostí," konstatuje pražská středoškolská profesorka Stanislava.

"Zoufalý stav školství pouze odráží duševní krizi celé společnosti, která směřuje čím dál víc k povrchnosti. Špičkové vzdělání nezajistí úspěch. Mění se základní hodnoty - agresivní manageři na silnicích a stávkující lékaři jsou pouze špičky ledovce. Abyste dokázali vydělat peníze, potřebujete známosti, bezohlednost a ostré lokty. Nikde totiž není psáno, že elita - tedy považujeme-li za elitu bohaté lidi - je také inteligentní... To by si její představitelé nekupovali vysokoškolské tituly jako housky na krámě. Tento stav se nezmění, dokud budou mít peníze větší hodnotu než vědomosti. A změny musí podchytit všechny jedince na základních školách, v tomto kroku nelze stávající systém školství obejít. Střední a vysoké školy mohou jen navazovat. Za nebezpečné proto považuji spíš elitářství, které pan Šteffl naznačuje jako možné řešení."

reklama
reklama
reklama