reklama

Skate

Skateboarding může být považovaný za sportovní disciplínu. Je však spíše alternativou klasických sportů, ve kterých se klade důraz na výkon a zisk. Skate styl a skateboarding je spojený s adrenalinem a divokými zážitky. Je naplněn akcí, energií a rychlostí. Souvisí také s exhibicí a nese v sobě nádech drzosti.
Pravý skejťák bude skateboarding vyznávat jako životní styl, nikoliv jako sport. Bude ho skutečně žít a vytvářet tak svojí osobitostí jednu ze současných subkultur.
Stejně jako všechny subkultury i skate je způsobem, jak se vymanit ze zaběhnutých stereotypů, opustit nastavené struktury a rozvíjet vlastní individualitu.

Jaký je význam a filosofie skate stylu?

Skateboard je jako sportovní náčiní velmi jednoduchou záležitostí. Skejťák chce z tohoto „minima“ dostat maximum, chce překonat sám sebe. Filosofie skate stylu vyznává především pohyb. Nabádá: „Jeď na doraz. Dej tomu všechno, co jde. Nebuď snob.“
Obdobně jako skate přenáší sport na ulici, přenáší hip hop na ulici hudbu. Stejně tak umění opouští galerie, aby se projevilo jako graffiti. Skate, hip hop i graffiti představují různé podoby pouliční kultury, jsou vyjádřením revolty.
Ve své historii byl skateboarding nejednou postavený mimo zákon a dostal tak lákavou příchuť zakázaného ovoce. Na druhé straně se dnes zcela proti původním principům skate stylu setkáváme s typicky komerčními značkami a pozérstvím.

Jak se skateboarding vyvíjel v průběhu let?

Počátky skateboardingu jsou spojeny se surfingem. Surfaři v Kalifornii chtěli na svém prkně řádit i v době, kdy nebyly vlny. Prknu proto přidali kolečka.
První skaty vznikly na koleně. Byly menší a kratší než v současnosti a byly určeny jenom pro pohodové pojíždění. Až později skejťáci zjistili, že s prknem se dají dělat různé kousky a parádičky.
První průmyslově vyráběné skaty se objevily v USA v 60. letech. S nimi přišly i nové prvky skateboardingu a závodní disciplíny jako downhill (sjezd), freestyle, slalom a skoky.
Již 70. léta však přinesla nepříjemná zranění stejťáků i chodců v ulicích, a tím i odsuzování skateboardingu. To jenom posílilo další zájem o tuto netradiční zábavu. Skateboarding se rozšířil, bohužel až do komerčního světa.
Počátkem 80. let se skateboarding definitivně oddělil od surfingu. Podstatnou zásluhu na tom měl kultovní magazín Trasher zaměřený proti komerci a uniformitě. Poprvé vyšel v roce 1981 v San Franciscu. V duchu motta „Skate and Destroy“ podněcoval vlastní osobitost a aktivity skejťáků. Skateboardingu dal svůj význam. Vyjadřoval „punkovou vzpouru“ ovlivněnou kapelami jako Black Flag, Minor Threat nebo Dinosaur Jr.

Co je to vlastně ten skate?

Skate, také skateboard je dřevěným prknem s kolečky.
Deska, základ skatu, je složena z několika vrstev, nejčastěji z javorového dřeva. Horní vrstvu tvoří protismykový grip. Ke skatu jsou připevněna kolečka z polyuretanu s mimořádnou pevností. Pro plynulou jízdu jsou doplněna ložisky. Mezi kolečky a deskou jsou pak silent bloky, aby tlumily nárazy a pomáhaly ovladatelnosti skateboardu.
Konstrukce je jednoduchá, každý skejťák může svůj skate rozebrat a sám provádět opravy a údržbu.

Kdo jsou to ti skejťáci?

Skateboarding je již od počátků charakteristický nezkrotným stylem. Již v 70. letech ho reprezentovala skupina skejťáků Z-Boys. Tito jezdci, kteří řádili ve vypuštěných bazénech, jsou dodnes inspirací pro rebelský projev každého skejťáka.
K nejvýraznějším osobnostem skateboardingu vůbec patří Tony Hawk. Tony jako první na světě předvedl skok s rotací skatu o 900º. Bylo to v roce 1999. Své jméno propůjčil také skateboardovému simulátoru, který se stal široce populární a proslavil Tonyho i mimo skate komunitu.

Jak skejťáci vypadají?

Vzhled skejťáků se přizpůsobuje funkčnosti. Příkladem jsou typicky pevné boty a oblečení, které neomezuje pohyb, ale také znesnadňuje identifikaci. Oblečení je podobné punku, ale odstraňuje nepraktické prvky. Skate chce posilovat individualitu každého, oblečení a styl skejťáků je proto velmi rozmanitý, může být blízký i hip-hopu.
Touha skejťáka po vlastní identitě se odráží i na jeho prkně. Dnes už si sice skejťáci prkna sami nevyrábějí, zdobí je však nejrůznějšími nálepkami, aby jim dali originální design.
Skateové značky DVS, DC, Adio, Etnies, Matix, Powell, Spitfire, Santa Cruz, Créme, Quiksilver aj. jsou oblíbené u široké veřejnosti a stávají se značně komerční. Skatové oblečení tak zdaleka není zárukou toho, že jeho nositel jezdí na skatu a zastupuje tuto subkulturu s jejími hodnotami a filosofií.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama