reklama
 

Šifra: Reakce francouzského tisku

Paříž - Slavnostní premiéru měla Šifra mistra Leonarda ve středu na festivalu v Cannes. Jaké jsou reakce francouzské kritiky a diváků?

Na slavnostním zahájení canneského festivalu se tomuto americkému velkofilmu dostalo potlesku, který kontrastoval s mrazivým přijetím předpremiéry pro novináře o den dříve. Reakce běžných francouzských diváků jsou smíšené a totéž lze říct o prvních kritikách, které se objevily ve francouzském tisku.

Na film se v první den promítání přišlo podívat 233 tisíc lidí - což majitele kin opravňuje doufat, že si letos i díky Šifře vylepší po loňském hubeném roce bilanci.

V reakcích diváků pro francouzská média lze najít vše i opak všeho - "je to senzační", "moc dobří herci", "napínavé od začátku do konce", ale i "nic překvapivého", "chabá režie", "dialogy jako z gumáků".  Předmětem zvláštního posměchu je prý replika "Jste poslední žijící potomek Ježíše Krista", která ve filmu zazní z úst Toma Hankse na adresu Audrey Tautouové.

Konzervativní francouzský list Le Figaro film nemilosrdně cupuje a píše, že stejně velké, jako byla reklama, je i zklamání, které snímek vyvolává. Film je podle něho v akčních scénách chudokrevný a v konverzačních pasážích pompézní, není v něm žádné drama, Tom Hanks nemá co na práci - a Audrey Tautouová vypadá jako hezká malá hlupačka, která s užaslým výrazem baští vše, co se jí řekne.

Mnohem méně tvrdý je Le Parisien, podle něhož sice nejde o nové veledílo světového filmu, ale snímek si nezaslouží posměšky. "Howard natočil slušný a místy spektakulární film, není proč ho přibíjet na kříž."

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama