Senát zažaluje Klause za velezradu
Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider
Praha - Senát zažaluje prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu pro velezradu.
Pro bylo 38 senátorů, proti 30. Návrh tak byl schválen, neboť stačilo, aby pro něj hlasovala nadopoloviční většina z přítomných senátorů.
"Je to velmi negativní signál do zahraničí," prohlásil vzápětí poté odpůrce žaloby senátor Jaroslav Kubera.
Už minulý týden - poté, co návrh posbíral dost podpisů pro předložení na senátní schůzi - bylo jasné, že přívrženci žaloby jdou napříč politickým spektrem Senátu, výjimkou je jen ODS, která je jednotně proti.
Návrh zažalovat Václava Klause se opírá o tři základní důvody: novoroční amnestii, odmítnutí ratifikovat smlouvu EU o eurovalu i poté, co ji schválily obě parlamentní komory, a odmítnutí jmenovat soudního čekatele Petra Langera soudcem nebo to zdůvodnit i poté, co Klausovi Nejvyšší správní soud nařídil minimálně uvést důvody.