reklama

Sadomaso plyšáci i dokumenty o zneužívání dětí. Reklamy Balenciagy vzbudily pohoršení

Luxusní módní značka Balenciaga se omluvila za své nové reklamní kampaně. Vlnu pohoršení vyvolaly mimo jiné fotografie, na kterých děti drží plyšové medvídky oblečené ve výbavě na bondáž. Na dalších snímcích zase herečky pózují s dokumenty, které řeší problematiku sexuálního zneužívání nezletilých.

Nová reklamní kampaň módní značky Balenciaga
Nová reklamní kampaň módní značky Balenciaga | Foto: Balenciaga

První ze dvou kontroverzních kampaní zachycuje herečky Nicole Kidmanovou a Isabellu Huppertovou v kancelářích newyorského Manhattanu. Zdánlivě nevinné fotky s novou kolekcí Balenciaga ovšem dostávají jiný rozměr, když si člověk všimne dokumentů schovaných pod kabelkou na stole. Jde totiž o verdikty amerického nejvyššího soudu v případech sexuálního zneužívání dětí.

Na dalším snímku ze série je zase vidět kniha s díly malíře Michaëla Borremanse, která je patrně záměrně otevřená na stránce s obrazem Fire from the Sun. Umělec na něm znázornil nahá batolata při záhadné hře, která má podle galeristů poněkud zlověstný nádech. Píše o tom deník The Guardian.

Poté, co Balenciaga na internetu sklidila pohoršené reakce, podala žalobu na designéra Nicholase Des Jardinse a kreativní skupinu North Six, která podobu kampaně navrhla. Soudí se s nimi o 25 milionů dolarů (více než půl miliardy korun). Vedení značky zároveň prohlásilo, že za pochybení tvůrců přijímá plnou odpovědnost a vyvodí z něj důsledky v podobě firemní reorganizace.

Stejné pobouření přitom vyvolala také další nová kampaň, kterou dostal na starost italský fotograf Gabriele Galimberti. Na jeho snímcích zase malé dívky pózují s kabelkami v podobě plyšových medvídků se síťovanými vestami a otrockými postroji. I v tomto případě Balenciaga zpětně uznala, že spojení dětí a prvků sadomasochistických sexuálních praktik bylo nešťastnou volbou.

Galimberti však do výběru výrobků na fotkách podle svých slov nezasahoval, a odpovědnost tak nese jen samotná Balenciaga. Ta kvůli kontroverzi může přijít i o svou hlavní tvář. Modelka Kim Kardashianová se totiž nechala slyšet, že svou spolupráci se značkou plánuje přehodnotit. "Jako matku čtyř dětí mě snímky hluboce znepokojily," napsala na svém twitterovém účtu.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama