reklama

Rusko zavírá kohoutek, Evropa bez ropy?

Evropa dnes poprvé tvrdě pocítila svoji energetickou závislost na Rusku. Jeho spory s Běloruskem zavinily, že se o "svoji" ropy přišlá severní větev ropovodu Družba, tedy Polsko a Německo.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přečtěte si, co se během dne v této kauze událo:

9:35 - Varšava oznamuje, že se zastavily dodávky ropy z Ruska. Oznamuje to tiskový mluvčí firmy PERN, která je vlastníkem polské části ropovodu. Zároveň prý společnost požádala Bělorusko o vysvětlení. V tuto chvíli není jasné, kdo za zastavením dodávek stojí a jaký je důvod.

10:50 - České firmy, které se zabývají obchodem s ropou tvrdí, že problémy se týkají jen severní větve a Česko tak není přímo touto situací ohroženo.

12:26 - Evropská komise žádá okamžité vysvětlení, proč se zastavil tok ropy do Polska a dalších členských zemí Evropské unie. Podle mluvčího komise prý nehrozí přímé ohrožení, přesto prý chce být dostatečně opatrná.

12:50 - Podle agentury Interfax stojí za zastavením dodávek běloruská strana. Má se jednat o odvetné opatření za to, že Rusko razantně zvýšilo ceny ropy. Tento krok měl nařídit běloruský průmyslový podnik Belneftechim

13:40 - Transpetrol, slovenský majitel části ropovodu Družba, se obává, že by mohly být omezeny i dodávky jižní větví, tedy tou, na které je napojena i Česká republika. Určité omezení provozu během neděle přiznalo i ministerstvo průmyslu.

15:02 - Ropa stále neteče a polské rafinérie se začínají shánět po náhradních zdrojích, kterými by výpadek nahradily. Náměstek polského ministra hospodářství Piotr Naimski novinářům řekl, že Polsko nemá žádné informace o tom, kdy by dodávky mohly být obnoveny. Stále není přesně znám důvod, proč ropa do Evropy neteče.

16:12 - Rusko zavírá definitivně kohoutek. Ruská firma Transněfť, která provozuje ropovod Družba definitivně zastavuje vývoz přes Bělorusko. To si prý nelegálně odebíralo část dodávek jako clo za to, že ropa jde přes jeho území. Ruský ministr hospodářského rozvoje a obchodu médiím řekl, že za těchto podmínek nelze spolehlivě zaručit zásobování zemí ve střední a východní Evropě.

16:49 - Maďarský energetický gigant MOL oznamuje, že mu zřejmě večer vyschne proud ropy z Ruska. Zatím prý má dostatečné zásoby, přesto se připravuje na krizový scénář, na jehož konci by bylo uvolnění státních nouzových rezerv.

16:52 - Britská společnost Shell oficiálně oznamuje, že jedna z německých rafinérií přestala dostávat ropu, kterou odebírá ropovodem Družba. Mluvčí rafinerie KPC Raffinerie Karl Schwellnus podle agentury Reuters řekl, že závod musí začít zpracovávat ropu ze zásobníků.

18:15 - Společnost Mero, která v ČR provozuje ropovody, oznámila, že doprava ropy do Česka jižní větví ropovodu Družba bude ve 20:00 zřejmě přerušena. Energetická bezpečnost republiky však nebude narušena, zásoby ropy jsou na 90 dnů.

19:54 - Na Slovensko přestala proudit ropa z jižní větve ropovodu Družba. Informovala o tom společnost Transpetrol. Země má zásoby suroviny na zhruba 70 dní.

20:15 - Byly uzavřeny hraniční armatury na ukrajinsko-slovenské hranici, čímž byla přerušena dodávka ropy. Ropovodem Družba však ze Slovenska do České republiky nadále proudí ropa, která je uložena v zásobnících na Slovensku. Jde o zásobu ve výši 52 až 55 tisíc tun, která postačuje k pokrytí čtyř dnů spotřeby surové ropy.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama