reklama
 

Rozchod, rozvod. A co dál?

Je konec. Možná ten druhý odešel s velkým rámusem, možná jen tiše zavřel dveře, každopádně vám začíná nový život.

Je konec. Možná ten druhý odešel s velkým rámusem, možná jen tiše zavřel dveře, každopádně vám začíná nový život.

Konec vztahu! Pro někoho téměř synonymum konce světa, pro jiné bezmála jednosměrná jízdenka do pomyslného ráje. Vše jako by připomínalo sluníčko sedmitečné: "Do nebe či do peklíčka!".

Všechny rozchody mají však přesto cosi společného. Když nic jiného, tak fáze, jimiž si zákonitě musíme projít. Od popření (to snad nemůže být pravda!), přes čiré zoufalství a zlobu, až k tomu, čemu se zpravidla říká druhá puberta. V ní zas máme pocit, že právě nyní bychom si měly užít vše, co jsme si až dosud museli odpírat (někdo by možná řekl, že se chováme jak utržené od řetězu).

Kdy a kde hledat nového muže?

Nutno přiznat, že žádná z těchto fází není zrovna tím nejvhodnějším obdobím pro navazování nových vztahů. Většinou jde totiž o pouhé hledání náplasti na dosud nezhojené bolístky. A pod náplastmi se, jak známo, rána spíše zanítí než vyhojí. Ve hře však může být i poněkud furiantská snaha ukázat tomu zrádci, že se bez něj obejdeme. Ať kouká a želí! Pravdou je, že po čase zíráme spíše my - v tichém úžasu nad tím, co se nám to vedle nás vylíhlo za exota a co jsme na něm viděly!

Čímž nechci tvrdit, že správná žena má zvolit raději doživotní celibát. Dokud ale bude mít potřebu srovnávat, dotud by neměla činit žádné těžko vratné kroky. Už proto, že si pak najde buď stejné nadělení, se kterým se právě rozešla, nebo bude hledat protipól. Pak zas hrozí, že bude s nostalgií vzpomínat i na to, co jí u předchozího partnera zdánlivě tak vadilo.

Tak tedy KDY?

Roční až dvouletou pauzu lze považovat za pomyslné optimum. Až po ní je šance, že si najdeme někoho, kdo bude "nebožtíkovi" natolik podobný, abychom nepostrádaly to, co jsme na něm měly rády. A kdo bude zároveň natolik odlišný, abychom neměly pocit, že jsme jen "apgrejdovaly" příliš zastaralý model.

Jen na okraj - seznamovací trh není ani dnes pro ženy natolik vytunelovaný, jak by se někdy mohlo zdát. Jen na něj vstoupit! I s rizikem, že některé vztahy prostě nevyjdou. Když je příliš nepřeceníte, tak vás mohou převést ke šťastnější volbě.

Třeba proto, že vám ukážou, kudy cesta nevede. Nevěřte pověrám, ani těm, co se nám snaží namluvit, že opravdově zamilovaní můžeme být jen jednou - dvakrát za život! Pan režisér Karel Weinlich, žijící t.č. v desátém manželství (a vždy proto, že se znovu opravdově zamiloval) nemusí být zrovna modelem k nápodobě, alespoň v něčem by však inspirovat mohl...

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama