reklama

Romské rodiny ve Štrasburku prohrály

Štrasburk - Evropský soud ve Štrasburku minulý týden rozhodl, že Česko nediskriminovalo romské děti z Ostravy v přístupu ke vzdělání.

Skoro celá rodina.
Skoro celá rodina. | Foto: Ludvík Hradilek

Sedmičlenný senát se šesti hlasy ku jednomu shodl ve prospěch českého státu.

Žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva podalo osmnáct rodin z Ostravy před šesti lety. Rodiče si stěžovali, že jejich děti musely nastoupit do zvláštních škol, a neměly tak stejné šance na další vzdělání jako ostatní děti. 
 
"Je to pro mě velké zklamání," říká ostravský sociální pracovník Kumar Vishwanathan. "Soud uvedl, že rodiče se měli sami informovat a snažit se, aby děti přešly na běžnou školu. Jenže s nimi o tom nikdo nehovořil, nedali jim na výběr."

Soud také přijal fakt, že se některým dětem podařilo přejít na běžnou školu, jako potvrzení argumentu, že mají možnost volby. "Dostat je ze zvláštních škol ale stálo obrovské úsilí. Bez pomoci by to samotné rodiny nedokázaly, protože ani netušily, že tu možnost jejich děti mají," upozorňuje Kumar.

Podle advokáta zmíněných rodin by bylo dobré odvolat se proti rozsudku k sedmnáctičlennému senátu Evrospkého soudu. "V senátu s větším počtem soudců by mohlo podle mého dojít ke zvratu," říká advokát David Strupek. "Zatím je to ale příliš čerstvá informace. Musím se samozřejmě nejdříve poradit s klienty a pečlivě prostudovat rozsudek."

Odborník: segregace je fakt

Přestože žalobci u evropských soudů neuspěli, považují za úspěch fakt, že se o problému segregace začalo vůbec hovořit. Mezitímco soudci žalobu posuzovali, schválila česká vláda nový školský zákon, který zvláštní školy ruší a přejmenovává je na základní školy se speciálním programem..

To, do jaké míry zůstane pouze u přemalování cedulí, nebo zda se skutečně žáci ze zvláštních škol budou vzdělávat společně s ostatními, však záleží na jednotlivých krajích.

V Ostravě, odkud žaloba vzešla, se bez ohledu na rozsudek rozhodli, že žáky zvláštních škol budou integrovat. Zatím došlo ke zrušení dvou zvláštních škol, další plánují. Pro integraci je i stínový ministr školství Walter Bartoš z ODS. "Všichni by měli mít stejné možnosti," říká. "Pouze rodiče ve spolupráci se školou by mohli rozhodnout o tom, že jejich dítě půjde do jiné než běžné základní školy."

Podle člena Výboru pro vzdělávání OECD Jana Kouckého je potřeba mít bez ohledu na verdikt soudu na zřeteli, že k segregaci v Česku skutečně dochází a že vylučování některých dětí z běžného vzdělávání škodí v důsledku celé společnosti.

reklama
reklama
reklama