reklama

Rodinné historky přebily vážné aféry

Praha - Kariéru Stanislava Grosse - politika označovaného za mistra zákulisních tahů - ukončily dvě rodinné historie. Mlhavá půjčka na byt a podnikání manželky s kamarádkou, v jejímž domě sídlí nevěstinec.

Tyto dva příběhy, jejichž pozadí se dodnes nikomu nepodařilo rozplést, přitom hravě přebily řadu vážných politických kontroverzí, které naopak vždy dokázal ustát. Byť je Stanislav Gross prokazatelně přímo ovlivňoval a pohyboval se přitom na hraně. Politickými atentáty na stranické rivaly počínaje a odhalením jím řízeného policejního týmu Mlýn či odposloucháváním podřízených z úřadu vlády konče.

Šárkou to začalo

Poprvé vážněji pošramotilo Grossovu pověst odhalení novinářů, že jeho žena shání sponzory pro muzikály mezi firmami, o nichž pak její muž rozhoduje ve vládě. Pak si zase Šárka Grossová půjčila luxusní vůz od automobilky Audi, kterou vláda včetně Grosse vybrala jako partnera pro zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze.

Pak přišla diplomová práce

Týdeník Respekt záhy prozkoumal Grossovu diplomovou práci. Novináři zjistili, že jde o podprůměrné dílo, z velké části opsané ze zpráv, které do sněmovny zasílá centrální banka. Následně se ukázalo, že právnickou fakultu sice Gross vystudoval v Praze, ale pro ceněný titul doktora práv si zajel na Západočeskou univerzitu do Plzně, kde sedí ve správní radě rodinný přítel Grossových biskup Radkovský nebo Grossův kolega z poslaneckého klubu Pícl, další kolega z vlády Bureš či bývalý podřízený na vnitru Zářecký.

Odposlechy na vládě

Když se stal premiérem, záhy si proti sobě postavil do té doby blízkého spolupracovníka Zdeňka Šarapatku. Ten veřejně obvinil bývalého šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla, že jej s vědomím Grosse nechal odposlouchávat. Gross jeho slova bagatelizoval, Přibyl nakonec musel kvůli předlistopadové kariéře z úřadu vlády odejít a Šarapatka se s Grossem soudí.

Koho semlel Mlýn

Letos v lednu novináři vypátrali policejní tým Mlýn, který pro Grosse dva roky v naprostém utajení a mimo standardní kontrolu sbíral informace o citlivých ekonomických kauzách. Právníci tým označili minimálně na hranici zákona, politici zpočátku po Grossovi žádali vysvětlení, ČSSD se ale nakonec podařilo případ zahrát do autu. Od Mlýnu přitom dalo ruce pryč vedení policie i státní zastupitelství, které konstatovalo, že o skutečném rozsahu práce této jednotky nemělo vůbec žádný přehled.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama