reklama

Vyhněte se stresu i zklamání: Nastavte si jasné hranice

V rodinných, osobních i pracovních vztazích je důležité určit si, co ještě chcete tolerovat, a co už je moc. Bude vám v mnoha ohledech lépe.

Foto: iStock

Chcete se zbavit pocitů, že vás někdo využívá, neváží si vás, není vděčný, ani dostatečně slušný? Vlastně je to jen na vás. Lidé se totiž mohou chovat, jak chtějí, ale jste to vy, kdo musí ovlivnit, co všechno si vaše okolí troufne k vám, a jak moc se tím vy budete trápit.

Obecně se dá říct, že pokud vás někdo nerespektuje, pak pravděpodobně ani vy sami sebe dostatečně nerespektujete. Změnit se to dá právě tím, že si nastavíte jasné hranice. Ty přesně určují, kde začíná jedna osobnost a druhá končí. Dávají vám prostor jasně si říct, jaké jsou vaše cíle, potřeby nebo požadavky, a tím pádem chrání vaši identitu. Existence hranice zamezuje tomu, aby se vaše osobnost rozpadla jako domeček z karet a vy jste se jen podřizovali potřebám těch, kdo se umí lépe prosadit.

K čemu přesně hranice jsou?

Tak například: Už se vám nestane, že vám někdo bude říkat, co máte dělat, co si máte myslet, jak se chovat. Anebo bude, ale vy si to s díky uděláte po svém. Dokážete rozlišit, co jsou ještě vaše pocity a emoce, a co už partnerovy či kolegovy. Nikdo vás nebude obviňovat z něčeho, co není vaše chyba. A také naopak - vy budete přesně vědět, co vaše chyba je. 

Poznáte díky nim sami sebe, zjistíte, co chcete, co je vám příjemné a co ne, a naučíte se být asertivní. Vyhnete se pocitům naštvání, zbytečného tlaku a stresu, i lítosti či zklamání. Zjistíte, že máte vždy na výběr, přestože někdo jiný tvrdí opak. Postupem času si také u ostatních získáte respekt, a tak se budete čím dál méně dostávat do vyhrocených nebo nepříjemných situací.

Platí to přitom v partnerských vztazích, v rodině, mezi přáteli i v práci, a to nejen s kolegy, ale i s klienty nebo nadřízenými, k nimž je většinou asertivní chování nejtěžší. Jasné hranice by si měli nastavit také rodiče ve vztahu ke svým dětem. Vztahy obecně se pak zlepší, vy budete v pohodě, a je také pravděpodobnější, že začnete vydělávat víc peněz.

Asertivní, ale empatičtí

Pokud se zkusíte podle těchto rad zařídit, nemyslete nicméně jen na sebe. Sice chcete získat prostor pro sebe, ale ne na úkor druhých. V partnerském vztahu by to mělo fungovat tak, že ani jeden z partnerů nedominuje nad druhým. Že každý umí fungovat zvlášť, ale i dohromady.

Až budete ostatním sdělovat svůj názor, buďte milí, ale trvejte na svém. Naučte se říkat ne, pokud si to dokážete dostatečně obhájit. Jak říká slavná profesorka Brené Brown: "Nastavování hranic znamená odvahu dát přednost lásce k sobě samému i za cenu toho, že možná zklamete ostatní." Buďte ale také připraveni udělat kompromis, pokud vás zásadně neomezuje. 

Chce to silnou vůli i upřímnost

Pokud očekáváte od ostatních jiný přístup, musíte být velmi disciplinovaní. Musíte přesně vědět, co chcete, proč něco odmítáte, musíte najít odvahu nesouhlasit, ale také být konzistentní, a tím pádem pro druhé dobře čitelní. 

Dobré je začít tím, že si pojmenujete, jaké chování u kterého člověka vám vadí, a jak by se to mělo zlepšit. A pak to danému člověku říct. Respektive vysvětlit. Poproste ho, aby se nechoval tak a tak, protože vy se potom cítíte špatně, a navrhněte jiný způsob, jak s vámi může komunikovat, abyste byli oba v pohodě.

Počítejte s tím, že ne vždy to v tento moment končí a je hotovo. Člověk si obecně těžko zvyká na nové věci, zvlášť když ho někdo upozornil na chybu. Zůstaňte proto pevní a rozhodnutí svůj požadavek opakovat - pořád stejně mile, asertivně a s upřímným úsměvem. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama