reklama

Výchova podle Michelle Obama: Co radí svým dcerám?

Proč někdejší americká první dáma nesleduje své dcery na sociálních sítích a jaké rady do života od ní dostávají?

Foto: Profimedia.cz

Dcerám Baracka a Michelle Obamových je dnes 18 a 21 let a obě, Sasha i Malia, studují vysokou školu. Když společně žili v Bílém domě, museli rodiče pečlivě hlídat každý jejich krok, z politických i bezpečnostních důvodů. Dnes mají holky mnohem volněji.

"Když jsme žili v Bílém domě, každý víkend byl hodně náročný. Museli jsme sledovat, kam dcery jdou, jestli je tam alkohol, kdo jsou rodiče ostatních dětí. Nebylo to jednoduché," vzpomínala Michelle Obama na dospívání svých dcer v rozhovoru s Oprah Winfrey, která rovněž patří mezi nejvlivnější ženy světa. 

Jít vlastní cestou

Hlídat každý krok svých dětí však pro bývalou první dámu evidentně není úplně přirozené. Přiznala totiž, že podle ní nejdůležitější rada, kterou dcerám dává, je, aby za každou cenu žily svůj vlastní život a šly si svou vlastní cestou.

"Neměly by definovat samy sebe tím, že budou koukat na ostatní nebo na mě či jejich tátu. Musí především poznat samy sebe a samy si určit, kým v životě chtějí být. Nechci, aby měly pocit, že musí být takové, jaké my chceme, aby byly, nebo aby se přizpůsobovaly tomu, co od nich očekává jejich okolí," svěřuje se Michelle. "Myslím, že zejména pro mladé dívky je velmi těžké nepodléhat vlivům okolního prostředí a zůstat samy sebou," dodává.

Máte dost vitaminů?

Svěřila se také, že své dcery úmyslně nesleduje na sociálních sítích. "Myslím, že je lepší, když je bude hodnotit někdo mladší, než jsem já," směje se Michelle. V Bílém domě si jejich nepřetržité kontroly zkrátka užila až dost. Na druhou stranu i americká první dáma přiznává, že i ona je někdy úplně obyčejná máma: "Občas se přistihnu, jak jim každý den posílám esemesky a zjišťuji, jestli jedí dost zeleniny."

To, že dcery "vyletěly z hnízda", však s Barackem prý neoplakávají. Naopak si pochvalují, že mají zase čas sami na sebe, a také energii na další kapitoly svého života.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama