reklama

Vemeno a Kyslíková: Lékaři, kteří vidí umírat děti

MUDr. Petr Lokaj jako doktor vůbec nevypadá. Ve tváři mu hraje rošťácký úsměv, okolo hlavy poletuje hříva dlouhých vlasů, jen klaunovský nos chybí. Ale oči má smutné. Vidí totiž umírat děti častěji než kdokoli jiný.

Foto: zdravotniklaun.cz

MUDr. Petr Lokaj jako doktor vůbec nevypadá. Ve tváři mu hraje rošťácký úsměv, okolo hlavy poletuje hříva dlouhých vlasů, jen klaunovský nos chybí. Ale oči má smutné.

Vidí totiž umírat děti častěji než kdokoli jiný. Petr Lokaj pracuje jako vedoucí lékař na dětské onkologii ve fakultní nemocnici Brno a navštěvuje své pacienty v paliativní péči - děti, které byly propuštěny z nemocnice do domácí péče, protože už nemají naději na uzdravení.

Místo pláče smích

Tam, kde nezůstala naděje, totiž nic jiného nezbývá. Právě proto vznikl projekt Přezůvky máme. "Před lety jsem si uvědomil, že nezachráním všechny děti. Že některé umřou a že by bylo dobré se o ně postarat doma," vzpomíná. "Potom jsem potkal klauny Petra s Ondřejem, kteří mě oslovili s tím, že by rádi dělali radost dětem v domácí péči. To byl začátek našeho projektu. Nabízíme ho rodičům všech dětí, jež odcházejí domů s tím, že už se nebudou léčit. To, že za dětmi přijedeme, pomůže rodičům v opravdu velmi těžké životní situaci. A hlavně dětem zůstane pěkná vzpomínka."

V současné době realizují zdravotní klauni téměř 300 klauniád za měsíc. Ročně tak navštíví  více než 70 000 dětských pacientů v ČR. Cirkus Paciento vyráží po celé České republice. A s ním zdravotní klauni prof. dr. Archibald, sestra Svíčková, dr. Kiki Kyslíková, dr. Alois Vemeno, dr. Praktická, zdravotní bratr Těhla, sestra Pestrá, sanitární bratr Kamil Pivoňka, dr. Květuše Výborná, dr. Karel Hoří a mnoho dalších jejich kolegů. Ti všichni vědí, že úsměv léčí a že zlepšení psychického stavu vede i k celkovému zdravotnímu zlepšení. Alespoň na chvilku.

Vemeno ordinuje na zahradě!

Lukášek je vážně nemocný kluk, u kterého léčba nezabírá. Zdravotní klauni dr. Kiki Kyslíková a dr. Alois Vemeno za ním přijeli domů. Nejen za Lukášem, ale i za celou jeho rodinou. Trošku mají trému, ale vědí, že na ně čeká Lukášek, který se už moc těší. Jak taková návštěva vypadá? To popisuje členka jejich lékařského štábu...

Ještě nafukujeme kytici z balónků pro maminku a ujíždíme do Ostravy. Maminka nás čeká před domem v cirkusové čepičce. Kyslíková je celá načepýřená a ptá se jí, zda mají bazén, že si nevzala plavky, že má jen trencle… Zastavíme se před trávníkem a zavoláme "Ahóoj, přezůvky máme!"

Lukášek sedí na kočárku uprostřed dětí s tatínkem. Ptáme se všech, jestli se na ten trávník přezuli, protože teď frčí nová móda - boty na trávník. Zjišťujeme, že to k nim ještě nedorazilo. A Vemenovi padá klobouk a nemůže jej chytit, prožene se po celé zahradě, Kyslíková nadskakuje, Vemeno poráží sušák na prádlo…

Zajímá vás, jak to vypadá, když přijde speciální lékařská vizita na pokoj? Nebo když probíhá Cirkus Paciento? Sledujte, jak vypadalo letní turné klaunů po nemocnicích v ČR v roce 2010.


Představujeme se Lukáškovi a všem ostatním. Kyslíková každému potřese nohou. Předáváme hostitelce kytku, která v průběhu odpoledne praská. Vybalujeme stojan na noty, Kyslíková jej nemůže postavit, zkouší se inspirovat sušákem na prádlo. Vemeno jej nakonec postaví, ale noty ve větru lítají po celé zahradě. Než začneme skládat kapelu, je čas se osvěžit, osprchovat bublifukem. Maminka všem dětem koupila malý bublifuk, takže všichni foukáme bubliny.

Nastává prezentace hudebních nástrojů, se kterou pomáhá Lukášek - moc ho to baví, každý nástroj si pozorně prohlédne. Nástroje jsou rozdány, kapela může spustit. Všichni mají povinně červené nosy, aby jim to líp ladilo. Hrajeme píseň o zvířátkách - vždy nějaké malé plyšové zvíře vytáhnu, ukážu jej Lukáškovi a hrajeme o něm sloku.

Zkouším, zda se Lukášek chce zvířátka dotýkat, jsem opatrná, ale funguje to. Je nááádherné, jak všichni dospělí spolupracují a pomáhají nám. Lukášek je středem pozornosti a je také aktivní. To bylo cílem naší návštěvy: změnit myšlenky a probudit jeho zájem o hru a skotačení. Odjíždíme navečer celí naměkko a věříme, že se s Lukáškem ještě setkáme...

zdroj: facebook.com/zdravotniklaun, zdravotniklaun.cz, pomahame.zdravotniklaun.cz

Kdo je Zdravotní klaun?

Hlavním posláním občanského sdružení Zdravotní klaun je podporovat psychickou pohodu hospitalizovaných dětí, geriatrických pacientů a seniorů, a tím pomáhat ke zlepšení jejich celkového psychického a zdravotního stavu. Profesionální zdravotní klauni odreagují formou humoru pacienty od strachu, napětí a od úzkostí spojených s léčbou nebo z neznámého nemocničního prostředí. V současnosti jsou považováni za účinnou součást léčebného procesu ve většině vyspělých evropských zemí - v Rakousku, Německu, Holandsku, Itálii, Dánsku, Belgii, České republice, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku.

Moudrý Gary Edwards

  • Koncept léčby humorem rozvinul v ČR Američan Gary Edwards, vystudovaný hudebník a absolvent klaunské školy Dell Arte School of Physical Theater.
  • Jako klaun navštívil nemocnici poprvé v roce 1976. V té době nikdo nic podobného nedělal. Od té doby vyučuje a pomáhá k rozvoji projektů zaměřených na nemocniční klaunství po celém světě.
  • V roce 1998 založil organizaci Zdravotní klaun také v ČR. První tři roky projekt financoval z vlastních úspor.
  • Jeho klaunské jméno zní Doktor Pytlík, za ženu si vzal Češku a v současné době trénuje desítky dalších zdravotních klaunů.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama