Tip pro vás: Jak vybrat dítěti in-line brusle?
Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, váš potomek je na in-linech ve svém živlu nebo po nich alespoň touží. Jaké brusle vybrat, abyste zbytečně neutráceli a dítě se na nich bezpečně vyřádilo? Poradíme vám!
Prázdniny se přehouply do druhé poloviny, váš potomek je na in-linech ve svém živlu nebo po nich alespoň touží. Jaké brusle vybrat, abyste zbytečně neutráceli a dítě se na nich bezpečně vyřádilo? Poradíme vám!
V současné době můžeme koupit nejrůznější druhy in-line bruslí. Od těch pro začátečníky, až po ty, jež jsou určeny zkušeným jezdcům. Když se bude dítě na bruslích teprve učit nebo nepatří mezi časté jezdce, není třeba za brusle utrácet zbytečně moc peněz. Pro začínajícího in-line bruslaře se můžete orientovat v cenové kategorii od nejlevnějších za 1000 Kč až po ceny okolo 5000 korun.
„Výši investice by mělo předcházet rozhodnutí, jak často budete chtít brusle používat. Pokud pouze sporadicky, měla by vaše volba směřovat spíše na základní cenové hladiny," podotýká Michal Kuchař ze servisu Hervis. Dobrou volbou jsou brusle s možností změny velikosti (32-35), které mohou vydržet 2-3 sezony, zkontrolujte však hned na místě, jestli se změně velikosti přizpůsobuje také samotná bota. Má-li dítě o in-liny opravdu zájem, vyplatí se investovat do dražších, kvalitnějších bruslí.
Správná bota = půlka úspěchu
Levnější variantou pro začátečníky jsou modely unisex. Zkušenější bruslaři ovšem ocení rozdělení na dámské/pánské, neboť stavba nohy mužů a žen se liší, a u in-linů je hodně důležité mít na noze přesně padnoucí a dobře fixovanou botu.
Pánské brusle bývají pevnější a dimenzované především na větší hmotnost a výšku postavy. Dámské jsou naopak připravené na menší výšku, váhu a jinou klenbu nohy. „Rozhodující by však měl být váš pocit po upnutí boty. Měla by sedět pevně a stabilně na noze, ale neměla by škrtit," radí Michal Kuchař.
Slovníček pojmů
- Fitness: jsou určeny na klasické rekreační bruslení pro každého.
- Fitness speed: ocení je zkušenější jezdci, vyžadující vyšší rychlost a dynamiku jízdy. Tyto brusle umožňují rychlejší jízdu, ale vyžadují také více fyzické námahy. Obvykle je třeba počítat s většími kolečky (90 mm).
- Speed: zvolí zkušení jezdci. Velká kolečka (průměr 100 mm) a dlouhý rám umožňují velice dynamickou jízdu, nicméně vyžadují pokročilé zkušenosti.
- Aggressive: volba velmi zkušených divochů, co ke štěstí potřebují skatepark. Speciální konstrukce bruslí je přizpůsobena k jízdě po rampách a překážkách a k provádění různých triků, nehodí se ovšem na nic jiného.
- Off-road (nordic skating): vzbudí nadšení u zkušených bruslařů, kteří se rozhodli vyrazit do terénu. Tyto specifické kolečkové brusle umožňují jízdu i na polních a lesních cestách, protože nemají běžná inlinová kolečka, nýbrž nafukovací kola o průměru 150 mm, které si s nerovnostmi velmi dobře poradí.
- In-line hokej: speciální kategorie pro hráče in-line hokeje. Nelze přehlédnout podobu s hokejovými bruslemi, ale konstrukce je měkčí a pohodlnější na nošení. Brusle jsou přizpůsobeny pro rychlé starty a prudké zatáčky a rozhodně se nehodí pro běžné rekreační ježdění po stezkách pro bruslaře.
zdroj: Hervis
Bezpečí především!
Ať už jde o začátečníka nebo pokročilého, měli byste vždy myslet na své zdraví a bezpečnost. Jak je zajistit?
- Nikdy, ale opravdu nikdy nevyrážejte bez helmy!
- Nepodceňujte chrániče kolen, zápěstí a loktů - snižují riziko pohmožděnin a zlomenin.
- Nezapomínejte na pravidelnou údržbu: krémujte boty, vyměňujte ojetá kolečka, dotahujte šrouby.
- Pamatujte: čím větší kolečka, tím vyšší rychlost, ale nižší stabilita!