reklama

Test výrobků pro kojence: Pozor na jedovaté dudlíky!

Na trhu se objevuje široká nabídka produktů pro miminka. Podle časopisu dTest by se tři z nich k vašim dětem vůbec neměly dostat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jsou nejmenší a nejzranitelnější. Představují přitom významnou cílovou skupinu obchodníků. Řeč je o kojencích a malých dětech.

Na trhu se objevuje neuvěřitelně široká nabídka produktů určených právě jim. Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat 68 z těch, které jsou k dostání v Evropě a běžně i v ČR. Tři z nich by se k vašim dětem vůbec neměly dostat. Jsou pro ně vysloveně jedovaté.

Do Evropy nesmí, k nám ano?

Během dne přichází miminko do styku s tolika potenciálními zdroji škodlivin, že je třeba brát jejich ochranu komplexně. Některé látky mohou totiž v těle přetrvávat, jiné společně vytvářejí nevyzpytatelný koktejlový efekt. A u dalších se mohou i malé dávky chemikálií nasčítat. To vše dokáže ve výsledném efektu uškodit dospělému organismu, natožpak dítěti, takže je třeba brát hrozbu opravdu vážně.

Čtěte také: 8 nejčastějších jedů kolem nás

Právě proto se dTest zaměřil u dětského zboží na obsah vybraných chemických látek. Narazil při tom na tři z nich, které by v některých evropských státech vůbec neměly přijít na trh, zatímco u nás jsou běžně k dostání. Víme, které to jsou.

Ani já vás nepotěším...

V rámci společného projektu poslalo do laboratoře své zboží v podobě předmětů denní potřeby malých dětí celkem 9 evropských spotřebitelských organizací. Laboratorní analýze bylo podrobeno 19 body s dlouhým rukávem, 14 barevných pěnových puzzle podložek, 7 hracích dek, 11 druhů plen, 10 dudlíků a 7 přebalovacích podložek. Zjišťovala se v nich přítomnost vybraných škodlivých a potenciálně škodlivých chemických látek a měřilo pH. Výsledky rodiče rozhodně nepotěší.

Co rozhodně nekupovat?

„Pěnové puzzle podložky Alltoys a HM Studio obsahovaly vysoké množství škodlivého formamidu. Za problémový můžeme označit také dudlík Tigex Hello Kitty, obsahující bisfenol A (BPA)," shrnuje hlavní problémy Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Čím uškodí formamid? Jde o dráždivou látku, která se používá jako změkčovadlo a rozpouštědlo. Často bývá obsažena právě v pěnových podložkách a hračkách, karimatkách či podložkách na cvičení. Má nepříznivý vliv na krvetvorbu a reprodukční orgány, takže se Evropská komise chystá se v nejbližší době zavést limit její obsah v dětských výrobcích.

„Některé evropské země mají už limit stanovený. Například ve Francii je to 200 mg/kg. Podložky z českých obchodů však obsahovaly 1600, respektive 1300 mg formamidu na kilogram. U nás zatím žádný limit zaveden nebyl a naměřené hodnoty ukazují, že by omezení mělo existovat," říká Daniel Pavlis.

Doporučujeme: Velký test mletého masa: Barvivo z hmyzu a další ňamky

Čím uškodí bisfenol? Bisfenol A (BPA) je toxická látka, která může ovlivňovat hormonální systém a vývoj pohlavních orgánů Je také spojována i s onemocněním srdce a cukrovkou. Nejvíce se jí do lidského těla dostává s jídlem z obalů, lahviček, konzerv a krabiček, z nichž se uvolňuje. V celé EU je proto zakázán v kojeneckých lahvích a v některých zemích platí jeho zákaz také v potravinových obalech, kousacích kroužcích nebo právě v dudlících. U nás podobné omezení chybí.

„ČR zavedla zákaz používání bisfenolu A v kojeneckých lahvích se zpožděním. Přitom by měl platit i pro další výrobky, u kterých dochází k dlouhodobému kontaktu s dětskými ústy. Poslali jsme proto výzvu Ministerstvu zdravotnictví, aby přijalo potřebná legislativní opatření," dodává Daniel Pavlis.

A to ještě není všechno...

U čtyř druhů plen byly nalezeny stopy karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků antracenu nebo naftalenu. Ve třech body, šesti pěnových podložkách a jedné hrací dece naměřila laboratoř zbytky ftalátů. Šestice dětských body také obsahovala změřitelné množství formaldehydu. Naštěstí se hodnoty těchto látek nacházely pod limity danými evropskou legislativou.

„U některých výrobků, například jednorázových plen, jsme naměřili mírně vyšší hodnoty pH. Vysokou zásaditost jsme pak objevili u puzzle podložek. Vzhledem k tomu, že vysoká kyselost či zásaditost může dráždit dětskou pokožku, doporučujeme je proto před použitím omýt vodou," uzavírá Daniel Pavlis.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zelené čaje prodávané v ČR: Jedy v pytlíku?

Jak dětem vysvětlit uřezávání hlav v televizi

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

 

reklama
reklama
reklama