reklama

Televize do dětského pokoje nepatří!

Začíná to už u batolat. Sotva prcek odroste natolik, aby dokázal soustředěně sledovat obrazovku, začnou ho mnohé mámy před televizi odkládat. To rozhodně není dobře.

Foto: Isifa/Thinkstock

Začíná to už u batolat. Sotva prcek odroste natolik, aby dokázal soustředěně sledovat obrazovku, začnou ho mnohé mámy před televizi odkládat. To rozhodně není dobře.

Podle dětských psychologů je pro malé dítě do dvou let sledování televize úplně zbytečné, protože většině jejího obsahu nerozumí. Chápat, co se na obrazovce vlastně děje, začnou nejdříve od tří let. Přesto si mnohé maminky ulehčují vstávání tím, že své ranní ptáče posadí před televizi, zatímco mohou ještě chvilku dospat.

Táta se taky dívá!

Televize ovládá volný čas i myšlení většiny dospělých. Prožívají fiktivní životy herců ze seriálů, rozčilují se u televizních zpráv či se bojí u nesmyslných hororů. Přijdou z práce, zapnou televizi. A děti je pak začnou napodobovat.

Doporučujeme: Televize v ložnici = zabiják lásky

Těžko se může máma zlobit nad věčným dřepěním dětí před blikající obrazovkou, když je sama vášnivou fanynkou nekonečných telenovel a zábavných estrád! Proto by rodiče měli jít příkladem a televizi zapínat pouze ve výjimečných případech: večer na večerníček a zprávy, výjimečně jednou, dvakrát týdně na zajímavý film.

Televize v dětském pokoji?

Opravdu nikdy! Jestliže vám děti hlídá televize, je to špatně. Stačí, že před ní vysedávají v obýváku! Televize nemá v pokoji malých dětí co pohledávat: Bude je svádět ke zbytečnému sledování a kromě toho se mohou nekontrolovaně dívat na nevhodné programy. Místo, aby si vymýšlely vlastní zábavu, zmáčknou knoflík. Jejich fantazie utrpí nenahraditelnou ztrátu právě v období, kdy má největší potenciál. Prokázány jsou i poruchy soustředění: sledování televize nevyžaduje mnoho pozornosti, a tak se děti nenaučí pozornost na něco zaměřit. Později ve škole mohou mít i problémy se známkami a s chováním.

Argument proti představuje i takzvaný elektromagnetický smog. Po zapojení jakéhokoli elektrického spotřebiče do zásuvky vzniká totiž v místnosti elektrické pole, a to i když zůstává vypnutý. Může vyvolat bolesti hlavy, poruchy spánku, deprese, srdeční a oběhové potíže. Po zapnutí potom vzniká pole elektromagnetické, jehož vlnění prý má negativní vliv na imunitu, fungování srdce, nervů i svalů. Jestliže dodržíte od přístrojů vzdálenost alespoň metr i v obýváku a na noc je odpojíte ze sítě, určitě neprohloupíte. Nebo si myslíte, že elektromagnetický smog je jen další ze série nepodložených městských báchorek?

Zákaz televize není trest!

Kdeže jsou doby domácího vězení! Dnes se vzpurní potomci trestají zákazem počítače nebo televize. Chyba! Tím v dítěti ještě utvrdíte pocit, že se jedná o hodnotnou věc, když vám stojí za zákaz.

Jenže co můžete nabídnout místo ní? Samozřejmě vlastní aktivitu: zahrajte si venku s dětmi fotbal, jděte si zaplavat do bazénu, navštivte divadlo, společně malujte, dejte Člověče nezlob se, na jaře zasaďte do květináče bylinky, na podzim vyrábějte zvířátka z kaštanů... Prostě se chovejte jako správní rodiče a věnujte dětem svůj čas, aby ho ony nemusely věnovat televizi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chodíte doma před dětmi nazí?

Tatínek čural do umyvadla aneb Když dítě moc mluví

Je nejvyšší čas pořídit si kabát. Jaký a kde?

reklama
Doporučené recepty
    reklama