reklama

Tampon může stát vaši dceru život!

Tampony jsou moderní, hygienické, pohodlné a obvykle bezpečné. Tak to maminky učí své dcery. Jsou ale situace, kdy tampony mohou zabíjet.

Dívka
Dívka | Foto: Profimedia.cz

Tampony jsou moderní, hygienické, pohodlné a obvykle bezpečné. Tak to maminky učí své dcery. Jsou ale situace, kdy tampony mohou zabíjet.

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila patnáctiletá Paige Roffey z anglického města Rayleigh. Jak informoval server Daily Mail, dívka dostala 4 hodiny po zavedení tamponu otravu krve. Vyvolal ji tzv. syndrom toxického šoku: vzácné, ale životu nebezpečné selhání organismu, které je o to zákeřnější, že jeho příznaky nejsou nijak specifické. Právě to stálo Paige málem život.

Je to jen virus...

Paige se cítila nemocná, zvedal se jí žaludek a chtělo se jí zvracet. Lékaři nejprve diagnostikovali virus a poslali ji domů odpočívat. Stav dívky se však rychle horšil, až nakonec zkolabovala ve sprše. Matka ji tedy znovu vezla do nemocnice, to už byl ovšem její stav kritický a o přežití rozhodovaly sekundy.

Lékaři bojovali o holčičí život celé čtyři hodiny a nakonec ji museli uvést do umělého spánku, aby zvládla převoz na jiné, specializované pracoviště. „Seděla jsem vedle dcery na posteli a myslela na její pohřeb. Už to nevypadalo, že to zvládne," vzpomíná maminka. Po dvou dnech v umělém kómatu se však dívka začala pomalu vzpamatovávat a za dalších deset dnů už ji mohli propustit z nemocnice. Dokonce i mozek přežil obrovskou zátěž bez poškození.

Včas vyndat!

Selhání organismu způsobují toxiny. Smrtelný toxin je vylučován bakterií Staphylococcus Aureus, zlatý stafylokok. Přežívá na pokožce a sliznici nosu, v podpaždí, na tříslech nebo v pochvě a stejně jako jiné bakterie člověku obvykle nevadí. Někdy však, většinou po oslabení organismu, obranné mechanismy selžou a přemnožené stafylokoky mohou vyvolat toxický šok. K takové situaci dochází, pokud není tampon včas vyměněn. V uzavřeném prostředí pochvy se začnou rozmnožovat bakterie ze zadržované krve, kterou absorboval.

Jak poznat toxický šok?

Některé příznaky se podobají chřipce: vysoká teplota nad 38 stupňů a bolesti svalů, které se ale rychleji zhoršují. Pozor si je třeba dát, pokud se zároveň objeví zvracení, průjem, vyrážka podobná spáleninám od slunce, závratě či snížení krevního tlaku.

Jak se vyhnout riziku?

  • Nespoléhejte na velkou absorpční kapacitu tamponů, v tom právě tkví jejich potenciální nebezpečí.
  • Každý tampón musí z těla ven nejpozději do osmi hodin, ale to už je opravdu nejzazší mez. Lepší je vyměňovat ho po čtyřech hodinách.
  • Rovněž je dobré tampony aspoň jedenkrát během 24 hodin prostřídat s vložkami. I správně používaný tampon totiž představuje překážku pro volný odchod menstruační krve. Tím pak může dojít k jejímu zpětnému toku (refluxu), který je zřejmě jednou z příčin vzniku bolestivé gynekologické choroby endometriózy. U příliš dlouho zavedeného tamponu se toto nebezpečí ještě zvyšuje.

zdroj: Daily Mail

Syndrom toxického šoku

  • Může být způsoben i jinými důvody, než je přemnožení bakterií z pozdě vyndaného tamponu.
  • Některé případy vyvolaly infekce po kousnutí hmyzem, spáleniny nebo chirurgický zásah.
  • Nakazit se jím nedá, ale nemocnět mohou muži, ženy i děti.
  • U dětí je z dvaceti procent příčinou syndromu toxického šoku infekce vedlejších nosních dutin.

reklama
Doporučené recepty
    reklama