reklama

Tajemství úspěchu: Sportující děti mají lepší život!

Chcete, aby vaše dítě bylo úspěšné v životě? Nuťte ho odmalička sportovat! Jak totiž potvrdil nedávný průzkum, sport v dětském věku má zásadní vliv na úspěšnost a odolnost jedince v dospělém životě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chcete, aby vaše dítě bylo úspěšné v životě? Nuťte ho odmalička sportovat! Jak totiž potvrdil nedávný průzkum, sport v dětském věku má zásadní vliv na úspěšnost a odolnost jedince v dospělém životě.

Sport významně zvyšuje schopnost přizpůsobit se životním změnám a odolnost vůči stresu. Ale musí se s ním začít včas - nejpozději do sedmi let věku dítěte, protože jinak se pohyb už nikdy nestane běžnou součástí jeho života. Ve stresových situacích pak už nikdy nedokáže reagovat automaticky správně.

Chvála pohybu

Sport je nenásilný způsob, jak zvládnout výhry i prohry, naučit se disciplíně, spolupráci i zdravé soutěživosti. Všechny tyto dovednosti se přitom ukládají do mozku jako program chování, jenž se ve stresové situaci automaticky spustí.

Správný návyk ovšem souvisí s vývojem mozku, takže je zásadní se sportem začít v útlém dětství. Pokud se vhodná doba propásne, je to nevratné. Tyto závěry vycházejí z analýzy psychologického profilu desítek tisíc osob, jejichž odpovědi byly zpracovány v průběhu několika let. Analýza byla provedena individuálním dotazováním s odborníkem. Využita přitom byla diagnostická metoda CAmethod.

Láska ke sportu se učí

Děti, které jejich rodiče nevedou k pohybu a sportu, v dospělosti mnohem častěji skončí jako obézní neurotici. Pro dítě je totiž ve věku okolo sedmi let určujícím vzorem vlastní rodina. Pokud rodiče tráví většinu volného času pasivním vysedáváním u televize nebo v nákupních centrech, nemohou čekat, že z jejich ratolesti vyroste další Jaromír Jágr.

Předškoláci přitom nemusí každý den trávit hodiny na sportovišti, ale je potřeba, aby s rodiči zažívali nějakou společnou sportovní aktivitu. Dětem do čtyř let stačí společné pěší vycházky zpestřené jízdou na odrážedle, s většími potomky lze podnikat společné výlety na kole, plavat, bruslit nebo lyžovat.

Hledání vlastní cesty

Po dovršení 7 let si dítě postupně začíná ke sportu hledat vlastní cestu, do 10 let si pak uvědomí, zda mu lépe vyhovuje skupinový, nebo individuální sport. Období od 13 do 17 let je potom spojeno s touhou dosáhnout ve sportu velkých úspěchů. Současně dochází k přirozenému profilování vůdců.


Věk těsně kolem plnoletosti je potom z hlediska sportu nejproblematičtějším obdobím. Mezi 17. a 19. rokem přichází sportovní krize, skončí nejvíc sportovců. V tomto období se definitivně ukáže, zda se člověk bude sportu věnovat vrcholově, nebo jen rekreačně.

Sportovci lépe odolávají stresu

Ale i když adolescent přestane se závodní kariérou, návyky z dětství mu zůstanou. Dokáže lépe přijímat změny v osobním i pracovním životě a přizpůsobit se jim, aniž by se příliš stresoval. Je tudíž spokojenější, úspěšnější a také zdravější. Méně často trpí stresovými návyky jako přejídání, kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo sledování televize.

Analýza dospěla také k zajímavému zjištění, které se týká rozdílů mezi muži a ženami - pro kluky se hodí týmové sporty, pro holky individuální. To vysvětluje, proč jsou výkonově kolektivní sporty jako hokej, fotbal nebo basketbal převážně doménou mužů. Ženy zase mají větší šanci prosadit se v individuálních sportech jako tenis, atletika nebo lyžování.

zdroj: Zaměstnanci.com

Colour Association Method

Základem CAmethod je technika barvově-slovních asociací a objektově-komunikační analýza vědomí. Test pracuje s takzvanými slovními moduly a paletou osmi barev. Metoda využívá neurobiologické procesy mozku a měří sociálně-psychologické spektrum postojů včetně jejich realizační síly. To znamená nejen to, co si lidé myslí a upřednostňují, ale i to, zda tyto postoje budou skutečně realizovat ve svém chování. Tato diagnostická metoda vznikla spojením Lüscherova barvového testu s principem slovních asociací a jejím autorem je psycholog Jiří Šimonek.

reklama
Doporučené recepty
    reklama