reklama

Miminko: vozit, či nosit? Zapomeňte na kočárky

Jako by tato otázka zároveň definovala rozdíl mezi západní kulturou a přírodními národy. Jak se rozhodnout?

Foto: Profimedia

Jako by tato otázka zároveň definovala rozdíl mezi západní kulturou a přírodními národy: blízký kontakt a rozhled dítěte, nebo pohodlí uspěchané maminky? Jak se rozhodnout? Pro první možnost!

Možná to nebudete slyšet rádi, ale moderní výzkumy a pozorování primitivních národů ukázaly, že kontinuální nošení dětí v prvních měsících života přispívá významně k vyrovnané, sebevědomé osobnosti dítěte. Nošené miminko má totiž mnohem víc podnětů, které může sledovat a zpracovávat. Navíc tak činí z bezpečí a tepla matčiny náruče.

V kočárku takhle malé dítě většinou nevidí nic - jen stříšku. Později obtížně vyhlíží přes korbu ven a především - je daleko od maminčina objetí! Pro ležící miminko jsou zvuky rušné ulice cizí a mohou dítě ještě dlouho zneklidňovat. Velké množství okolních podnětů, tak musí zpracovávat zcela o samotě, v prostředí studeného kočárku.

Vozit dítě je pohodlnější

Unavená maminka nemusí na břiše tahat někdy poměrně těžké miminko, nezatěžuje si klouby a páteř. Kočárky jdou dnes na ruku aktivním maminkám, nemusejí bát, že je třeba neuzvednou. Každá si na trhu vybere ten, který jí nejvíce vyhovuje. Bohužel, mnohem méně často se objevují kočárky, které by také zohledňovaly potřeby miminka.

Levnějším kočárkům a kočárkům střední třídy často chybí kvalitní odpružení, výrobci dokonce uvažují o nafukovacích kolech, která ho nahradí. Korby kočárků neposkytují miminku dostatečný prostor a pohodlí, problematická je občas také nezávadnost materiálů, zejména měkčené plasty v dosahu úst a rukou dítěte.

V kočárku navíc dítě musí volat a plakat, aby jej máma slyšela a mohla reagovat. Nemá přitom pojem o čase, takže každá vteřina navíc je pro něj obrovskou propastí samoty a prázdnoty. V šátku je mu pořád nablízku a proto ani nemá potřebu plakat.

Svoboda? Pro každého jinde!

Miminko roste pozvolna, takže pokud je maminka navyklá na pravidelné cvičení, nemělo by to pro ni znamenat zásadní zátěž. Pro necvičící maminku může ovšem váha navíc představovat problém. Výhodou, kterou ocení především druhorodičky, zase je, že mají obě ruce volné pro péči o starší dítě.

Maminky se šátkem se mohou také pohybovat, kde potřebují. Třeba nástup do MHD vůbec neřeší. S kočárkem je cestování mnohem svázanější, i když současný babyboom naštěstí možnosti značně rozšířil. Některé maminky za větší svobodu považují právě kočárek, který mohou jen zaparkovat, nemusí spící dítě vybalovat z šátku, složitě se oblékat a svlékat na úřadech, v obchodě nebo v kavárně.

Co na to ortopedie?

Ortopedi považují nošení v šátku od narození pro dítě za zcela přirozené. Podle nich při dodržení správných a pevných úvazů nepoškozuje postavení páteře. Ostatně že není uvázáno správně nbeo že mu typ úvazu nevyhovuje, dá většinou svou nespokojeností najevo samo dítě.

Nošení miminek v krosničkách a nosítkách doporučují pediatři až po přirozeném zvládnutí sedu po půl roce věku dítěte - tedy v době, kdy je již svalstvo zad dostatečně zpevněné na tuto jednostrannou zátěž. I přesto platí, že nošení nemá být dlouhé. V šátku se totiž na rozdíl od nosítek a krosen váha miminka přirozeně rozloží do celé plochy, čímž mnohem méně zatěžuje nejen sebe, ale i nosiče.

Ležení v kočárku žádný otropedický problém také nepřináší, protože miminko leží na zádech na rovné podložce a pokud má vhodnou matraci a kočár dobré odpružení, aby dítě netrpělo většími otřesy, je vození miminka zdravotně nezávadné.

Tělesná blízkost rozhoduje

Kočárky jsou poměrně novodobým vynálezem, u maminek našly velkou oblibu a je těžké si místo nich představit minimálně půl roku každodenní zátěže dítěte uvázaného na těle. Vězte ale, že pokud se tak rozhodnete, vaše péče se vyplatí. Miminko bude mnohem méně plakat (pokud vůbec), bude sebevědomé, vyrovnané i pohybově zdatné. V šátku totiž rozhodně nezahálí - překvapivě ne tolik, jako v kočárku nebo na hrací dece.

Pro harmonický vývoj osobnosti je navíc zcela zásadní fyzická blízkost matky. Jedině tak má dítě klid na zpracování mnoha náročných podnětů. Pokud se tedy nakonec přece jen rozhodnete pro kočárek, nenechávejte miminko alespoň dlouho čekat, když pláče, a věnujte mu svou blízkost v ostatním čase.

Na co si dát určitě pozor při výběru kočárku

  • kvalitní odpružení
  • dostatečný prostor v korbě
  • nezávadné plasty v dosahu úst a rukou
  • vhodná matrace

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama