reklama

Rybami a mateřským mlékem proti dětské depresi!

Říkáte si, co mají společného ryby a mateřské mléko? Oba tyto produkty zpomalují svým obsahem stárnutí, mírní civilizační choroby a podporují duševní svěžest.

Ryba na talíři
Ryba na talíři | Foto: Profimedia.cz

Říkáte si, co mají společného ryby a mateřské mléko? Oba tyto produkty zpomalují svým obsahem stárnutí, mírní civilizační choroby a podporují duševní svěžest.

Obsahují totiž omega3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou nesmírně důležité pro zdraví. Nejrůznější výzkumy se soustřeďují na účinky těchto kyselin už dlouho - všichni je jistě známe jako zaklínadlo pro podporu myšlení.

Co na těchto kyselinách přitahuje?

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny DHA a kyselina eikosapentaenová (EPA) v těle vznikají přeměnou z esenciální mastné kyseliny alfa-linolenové (ALA). Tuto kyselinu si lidské tělo nedovede vytvořit  samo a musí ji proto přijímat spolu s potravou. Ani přeměna ALA na EPA a DHA však v těle není příliš efektivní, a tak je nutné i tyto mastné kyseliny získávat z potravin. Hlavním zdrojem omega-3 mastných kyselin je mateřské mléko a rybí maso, především z tučných mořských ryb (losos, makrela). A proč jsou tak důležité? Fungují jako izolační materiál, který obklopuje nervová vlákna.

Proti ADHD a depresím

Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin (zejména DHA) jako antidepresiva byl zkoumán v rámci epidemiologických studií. V populacích, kde je ve stravě dlouhodobě vyšší příjem DHA, byl opakovaně zjištěn nižší výskyt deprese. Tento nález potvrzuje také fakt, že depresivní pacienti mají v krvi dlouhodobě nižší obsah DHA. Deprese přitom už dávno nejsou jen problémem dospělých. Trpívá jimi stále větší počet dětí. Jmenované kyseliny úspěšně bojují i proti výskytu syndromu ADHD, která bývá spojena také s hyperaktivitou. Bylo statisticky dokázáno, že výskyt těchto potíží souvisí s nízkými hodnotami právě DHA v krvi.

 Děti, které mají dostatek omega 3 nenasycených mastných kyselin, se snadněji učí, rychleji nabývají novou slovní zásobu, lépe vidí a mají lepší prostorovou orientaci.Jejich duševní zdraví je mnohem méně ohroženo únavou či depresemi.

Kde je najít?

Duševní vývoj je třeba podporovat zejména v raných fázích věku a v pubertě, ale vzhledem k tomu, že nervová vlákna přibývají i v dospělosti, neměli bychom ve zdravé životosprávě ustat ani později. Je proto důležité dětem vytvořit vhodné stravovací návyky. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny najdou miminka v plné kvalitě v mateřském mléce a starší děti zejména v tučných rybách, které by měly dostávat alespoň dvakrát týdně. Nezanedbatelné množství těchto kyselin najdeme také ve fazolích, olivách či jádrech ořechů.

zdroj: Doc. Ing. Jiří Brát, Csc., nadoma.cz

Které ryby vybrat?

  • tuňák (5999 mg omega-3/100g)
  • makrela (2777 mg omega-3/100g)
  • sleď (2541 mg omega-3/100g)
  • čerstvé sardinky (1579 mg omega-3/100g)
  • losos (309 mg omega-3/100g)
  • platýs (482 mg omega-3/100g)
  • úhoř (1035 mg omega-3/100g)
  • sumec (877 mg omega-3/100g)
  • pstruh (717 mg omega-3/100g)

reklama
reklama
reklama