reklama

Jak donutit děti, aby se hýbaly? Vytvořte jim z pokoje tělocvičnu

Jak vytvořit dětem doma nejlepší možné podmínky pro pohyb? K rozvíjení motoriky a lásky ke sportu postačí obyčejné míčky nebo matrace.

Foto: Thinkstock

Chcete vašemu dítěti vybudovat lepší vztah ke sportu a motivovat ho k pohybu i doma? Vybavte mu dětský pokoj řadou užitečných pomůcek, které nejsou příliš drahé, hodí se i do menších prostor a využít je budete moc kdykoliv.

Děti by měly mít možnost se v pokoji vyřádit, ale zároveň rozvíjet pohyb. Je jasné, že malé děti nebudete nutit jezdit na rotopedu nebo zvedat činky. A podle manažerky celorepublikového projektu Děti na startu Jitky Literové je u dětí třeba podporovat především přirozený pohyb typu lezení, skákání, houpání se, chytání předmětů, pobíhání, který rozvíjí motoriku a umožňuje jim vyřádit se aktivitou, která je zároveň baví.

A jak přizpůsobit dětský pokoj, aby všechny tyto podmínky splňoval?

1) Gymnastické a balanční míče

Skvělá pomůcka do každého prostoru, která se dá využít i jako židle, na které ale při sezení nezapojíte svaly. „Když ale sedíte na míči a musíte vyrovnávat balanc, míč vás nutí aktivovat spoustu svalů, mezi nimi i důležité svaly středu těla," vysvětluje Kristýna Přibylová ze speciálních dětských tělocvičen Monkey's Gym. A kromě zdravého sezení velký míč využijí děti také na skákání, protahování se, nebo i kutálení.

2) Molitanové míčky

Levná pomůcka, která nemusí zůstat jenom v dětském pokoji. Můžete házet na terč, ale také mezi sebou - chytání je důležitá pohybová činnost. Štěpánka Štrougalová, zakladatelka Baby Clubu Juklík nabízí třeba přehazování s dvěma míčky. Házení můžeme podpořit i koupí basketbalového koše a lehčího menšího míče. 

3) Party balonky

Balonky jsou fantastické do menších interiérů a zdaleka se nehodí pouze na oslavy. Můžete si s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť, strefovat cíl a podobně. Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže zajistí i spoustu zábavy.  

4) Tyč nebo lano na šplhání 

Děti by jste měli podpořit i v lezení do výšky. Mnoho rodičů, ale právě na nutnost této dovednosti zapomíná. Když ale vytvoříte bezpečné podmínky, není čeho se obávat. Měkké dopadliště skvěla zajistí třeba stará nebo nafukovací matrace, kterou máte na přespání pro návštěvy. Ta se dá mimochodem použit také na kotouly, válení sudů a další. 

"Z vlastní zkušenosti doporučuji takzvanou krycí podložku na matraci. Existují různé tloušťky od pěti do deseti centimetrů, je lehce skladná, běžně k sehnání v Ikea. Pokud ji necháte uprostřed místnosti na pár dnů jen tak ležet, děti na ní bez většího přemlouvání začnou dovádět," dodává Štěpánka Štrougalová z Juklíku.

A jak děti motivovat v lezení, a šplhání do výšky? Skvěle poslouží tyč nebo ještě lépe lano, které když ukotvíte do stropu, zabere minimálně místa. A dá se využít i tak, že ho natáhnete na podlahu dětského pokojíčku a zkusíte, jestli dítě dokáže chodit hlavně po něm a nepřepadávat mimo.

5) Klouzačka, tunel, nafukovací schody

Hlavně menší děti ocení v pokoji cokoliv na prolézání. Výborná pomůcka na rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. K tomuto účelu dobře poslouží nízké palandy bez druhé lehací plochy, které mají na jedné straně žebřík, na druhé skluzavku a pod palandou spoustu prostoru na další pomůcky. Takový hrací kout je pak několik v jednom.

6) Volná stěna

Při zařizování dětského pokoje nebo herny platí, že méně je někdy více. Dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde může třeba jen tak tančit, když pustíte muziku, nebo si zkoušet kotouly a další věci. Koupí jakékoliv sportovní podložky mimochodem také nic nezkazíte. Dobré je pohlídat si, aby buď přímo v pokoji, nebo někde jinde v bytě zůstala aspoň jedna volná stěna, třeba pro zkoušení stojky. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama