reklama

Rady profesionálů: Jak dobře vyfotit dítě

Každý, kdo má doma fotoaparát a malé dítě, čas od času neodolá... Jak však batole vyfotit, aby byla fotografie opravdu dobrá natolik, že ji využije profesionální fotobanka? Nabízíme pár dobrých tipů přímo od profesionálů.

Batole
Batole | Foto: Profimedia.cz

Každý, kdo má doma fotoaparát a malé dítě, čas od času neodolá... Jak však batole vyfotit, aby byla fotografie opravdu dobrá natolik, že ji využije profesionální fotobanka? Nabízíme pár dobrých tipů přímo od profesionálů.

Nejdříve zvolte téma. Vyjděte z úvahy, kdo případně snímek koupí. Fotky miminek a batolat nacházejí využití hlavně v reklamě nebo jako ilustrace v časopisech. Aby ve fotobance zaujaly právě ty vaše, musí buď odpovídat tématu reklamy (což se předem odhaduje špatně) nebo zaujmout jasným vyjádřením různých situací, pocitů či vztahů.

Vybavení udělá hodně

Ponechejme zatím stranou zvládnutí „modelu" při práci a věnujme se tomu snadnějšímu. V první řadě byste měli mít slušný fotoaparát - alespoň v poloprofesionální kvalitě - a měli byste s ním umět dobře zacházet. Což znamená využívat jeho funkce podle svých záměrů, nikoli „švihat" fotky výhradně na automatiku.

Pak potřebujete dobré světlo. Ne každý má k dispozici ateliér vybavený reflektory, spousta amatérských fotografů však dokáže kvalitnímu blesku dopomoci přisvícením odrazem od bílého papíru nebo od bílého stropu. A nemáte-li k dispozici ateliér ani kvalitní blesk, vyrazte ven. Zelená tráva a jasné slunce budou pracovat pro vás.

Detaily jsou vidět

Dalším krokem je volba odpovídajícího prostředí, pozadí a oblečení. Osoby a předměty na snímku musí ladit s okolím barevně i kompozičně. Cokoli v blízkosti fotografovaných osob může dopad snímku umocnit, ale také zcela zničit.

Odstraňte proto všechny rušivé objekty (vy už roury od topení v bytě ani nevnímáte, objektiv je však nemilosrdný), nebo naopak přidejte ty vhodné. Dobře zvolený materiál a barva deky pod miminkem, nápaditá hračka batolete, případně vychytané oblečení (pozor, bez reklamy typu Nike nebo kačer Donald!) udělají zázraky. A seznamte se alespoň se základními pravidly kompozice: zlatý řez je základem.

Obrňte se trpělivostí!

Jdete do akce? V první řadě budete potřebovat trpělivost. Fotit děti je totiž stejně těžké jako fotit zvířata - nikdy nevíte, co váš „model" právě vyvede. Potřebujete smíška? Smůla, právě začal natahovat, protože má žízeň... Chcete, aby si hrál s červeným autem, co vám tak krásně ladí do kompozice? Jenže když jeho zaujal žlutý míč... Vzali jste mu ho? Zásadní chyba! Teď už se úsměvu nedočkáte!

Od prcka prostě nemůžete čekat, že se bude před objektivem chovat jako Claudia Schiffer. Musíte mu vyjít vstříc a vytvořit prostředí, kde se bude cítit spokojeně. A pak už jen doufat, že ho šikovně nasměrujete tak, aby udělalo, co chcete vy.

A počítejte s tím, že dítě dobře pozná, kdy se něco děje. Jakmile zahlédne objektiv fotoaparátu, změní chování. Rozzáří se a začne pózovat - což nemusí být vždy k lepšímu. Nebo si také může postavit hlavu a natočit k vám druhou líc, tu zadní... Každopádně platí, že i dvouletý prcek vycítí v chování dospělých změnu, když se vytáhne fotoaparát, a přestane být roztomile přirozený.

Foťte bezpečně!

Batolata jsou mnohem menší než dospělí, jenže vy potřebuje snímek z očí do očí, ten totiž vypadá nejlépe. Takže padněte na kolena, nebo dokonce na břicho! Tedy pokud nechcete vyjádřit obsah snímku nadhledem či podhledem ( tom případě pozor na perspektivu, dokáže si nepěkně zahrát)

A vždy mějte na paměti bezpečí dítěte! Fotograf mívá plné ruce práce, miminko ležící na stole proto musí během focení stále někdo hlídat. Otočit se a spadnout dokáže totiž během mrknutí oka.

zdroj: blog.fotobanka.cz

Jak úspěšně prodat fotku

  • Základem je použitelný námět: dítě a hračka, jídlo, sourozenci, rodiče, babička, děda, výlet, zvířátko. Prolistujte časopisy o dětech a maminkách a inspirujte se přímo v nich.
  • Pracujte s vlastní fantazií. Téma Dítě a jídlo lze pojmout na sto způsobů: učí se jíst lžičkou, je zapatlané až po uši, vaří s maminkou, ne/chutná mu, má prostřeno ne/zdravě...
  • Všechno připravte předem. Dítě potřebuje změnu, fotografováním se brzy unaví. Pokud poběžíte do obchodu pro červená rajčátka, najdete ho po návratu zabrané úplně jinou hrou.
  • Zblbněte ho! Má si batole hrát? Jíst? Smát se? Předem rozmyslete, jak ho „ošidit", aby požadovaná činnost byla přirozená, protože to tak dítě samo chce.
  • Zkuste zachytit nejen děj, ale i pocity. Pomůže vám někdo, kdo dítě zná a dokáže je zaujmout či rozesmát.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama