reklama

Prvorození: Inteligentnější a výkonnější než sourozenci

"Běda ptákům, k nimž se zmije vkrade, běda mužům, jimiž žena vládne! Muži jenom sluší mužům vlásti - prvorozený má právo dědit!" Tak praví Rukopis zelenohorský. Přestože jde o falzum, shrnuje fakt, který potvrzují i statistiky: Děti, které se narodily rodičům jako první, jsou výjimečné, nebo jsou za takové alespoň považované.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Běda ptákům, k nimž se zmije vkrade, běda mužům, jimiž žena vládne! Muži jenom sluší mužům vlásti - prvorozený má právo dědit!" Tak praví Rukopis zelenohorský. Přestože jde o falzum, shrnuje fakt, který potvrzují i statistiky: Děti, které se narodily rodičům jako první, jsou výjimečné, nebo jsou za takové alespoň považované.

Podle průzkumů bývají prvorození inteligentnější a výkonnější než jejich sourozenci. Vědci zjistili, že prvorození synové mají v průměru o 2,3 bodu vyšší IQ než jejich mladší bratři. Ale i prostřední mají oproti nejmladším náskok v podobě 1,1 bodu. Vědecký tým pod vedením Dr. Pettera Kristensena přitom vycházel z armádních záznamů o 240 000 norských mužů.

Vliv má očekávání rodičů

Že byla prvorozenost v historii lidstva významným faktorem, dokazují dědické zákony. Už podle Bible má otcův prvorozený syn dostat dvojnásobek dědictví, ostatní sourozenci se pak dělili rovným dílem. V návaznosti na Bibli potom prvorozenost hrála prim po celý křesťanský středověk. Vztahy mezi sourozenci, z hlediska pořadí, jak přišli na svět, i pohlaví, se potom zrovnoprávnily až koncem 19. století, kdy do života rodiny začal víc zasahovat stát.

Podle některých vědců poškozují mozek miminek v děloze protilátky matky: čím více dětí má, tím více protilátek se vytváří. To však prokázáno nikdy nebylo a v úvahu přicházejí spíše sociologické faktory.

Starší sourozenci získávají tím, že mají delší dobu přístup k rodinným zdrojům. Jsou také přítomni, když rodiče vychovávají jejich mladší sourozence, takže se jim dostává více opakování. Navíc se jim rodiče obvykle daleko víc věnují. A také se od nich na základě sociálního postavení - ty jsi starší, musíš se postarat, mít rozum - více očekává, což je nutí, aby na sobě víc pracovali.

Návod na štěstí: Pořiďte si dvě dcery! Více ZDE >>

Potvrzují to další výsledky Kristensenova výzkumu: Rozdíly v IQ jsou prý větší u mužů, narozených v méně početných rodinách, a u těch, kteří se narodili ženám s vyšším dosaženým vzděláním. Pokud je mezi sourozenci větší věkový rozdíl, rozdíly se stírají. Srovnat je může i výchova: Pokud se rodina k ostatním synům chová jako k prvorozenému a vychovává je v tomto duchu, jejich IQ se vyrovná sourozenci, který se skutečně narodil jako první. Výše IQ je tedy ovlivněna sociálním zařazením v rodině, nikoliv pouhým datem narození.

Jak se liší?

  • Nejstarší: dominantní a svědomití perfekcionisté, nároční k sobě i k okolí
  • Druhorození: přizpůsobivější, diplomatičtí, ochotní spolupracovat, nenároční a snadno ovlivnitelní
  • Nejmladší: sympatičtí pohodáři, umí okouzlit okolí, jsou méně zodpovědní, zvyklí přijímat péči ostatních
  • Jedináčci: samostatní, svědomití, spolehliví individualisté, netrpěliví a nezvyklí projevovat city

Nizozemci potvrzují norské výsledky

O tom, že však na prvorozenosti přece jen něco je, svědčí další průzkumy. Jeden z nich provedl nizozemský tým vědců pod vedením Dorreta Boomsmaa, který podrobil IQ testům 650 dětí ve věku do 18 let. Výsledek? Nejvyšší IQ měly jednoznačně děti, které neměly staršího sourozence. O něco hůře dopadly ty, které měly jednoho staršího sourozence. Děti s více než dvěma staršími sourozenci na tom byly ze všech nejhůř. Tedy stejné výsledky, jako u vojáků v Oslu.

A podobně dopadl i průzkum společnosti Vistage, která sdružuje ředitele a vedoucí pracovníky amerických firem. Podle něj je celých 43 % špičkových manažerů prvorozených, 33 % přišlo na svět jako druzí a jen 23 % je nejmladších. Ke stejným výsledkům pak došly statistiky americké Stanford University. Průzkum psychologa Roberta Zajonce potvrdil podobný nepoměr sourozenců mezi chirurgy a absolventy doktorandského studia, ale také v Kongresu USA.

Jak jste na tom vy, naši čtenáři? Potvrzují se u vás v rodině zmíněné trendy, nebo vybočujete ze statistik? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Menstruaci lze chápat jako selhání, říká porodník

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Dětské IQ

Testy na měření inteligenčního kvocientu u dětí vypracoval na začátku 20. století francouzský psycholog Alfred Binet. Podle jeho rovnice se dá hodnota IQ vyjádřit mentálním věkem děleným skutečným věkem a násobeným stem.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama