reklama

První sex: Chlapci získají sebevědomí, dívky znejistí

Milostný život se týká obou pohlaví, má však na ně zcela rozdílné dopady. Zatímco u mužů první sex posiluje sebevědomí, u dívek je tomu zcela naopak. Tento rozdíl určuje další chování a vztahy mezi pohlavími.

Foto: Profimedia.cz

Milostný život se týká obou pohlaví, má však na ně zcela rozdílné dopady. Zatímco u mužů první sex posiluje sebevědomí, u dívek je tomu zcela naopak. Tento rozdíl určuje další chování a vztahy mezi pohlavími.

Chlapec, který poprvé v životě nahlédne do tajů lásky, prožívá radost z vlastního těla a cítí se být skvělý díky tomu, jak s ním nově umí zacházet. U dívek je tomu zcela naopak: ztrácejí dosavadní panenskou spokojenost s vlastním „neposkvrněným" tělem a přestávají si věřit. V důsledku oslabeného sebevědomí jsou potom mnohem náchylnější k tomu, aby se příště daly snáze přemluvit k sexu bez kondomu. Vyplynulo to z výzkumu Penn State University.

„Zkušení" kondomy nepoužívají!

Kondomy nejsou u mladých lidí příliš oblíbené. V první řadě za to může jisté nepohodlí s nimi spojené, často je ovšem na vině i fakt, že s kondomem dvojice neumí zacházet nebo se stydí. Následuje všeobecné odsouzení, jehož výsledkem je rostoucí riziko přenosu pohlavních nemocí.

Zajímavým se jeví fakt, že jedinci, kteří se sexem teprve začínají, se chrání zodpovědněji, zatímco jejich zkušenější vrstevníci, kteří mají dlouhodobější vztah, už na kondom nemyslí vůbec a spoléhají převážně na přerušovaný pohlavní styk.

To bude dobrý, kotě!

Podle odborníků jde daleko častěji o problém dívek. Na nechráněný styk přistupují z nedostatku sebevědomí: mají strach z posměchu okolí a odmítnutí partnera.

„To bude dobrý, kotě, věř mi!" Tato v kontextu nepříliš inteligentní, leč o to sebevědomější věta mívá za důsledek, že se mladé dívky začínající se sexem nechají přemluvit. Konec konců, ON je ten dobyvatel, jemuž podléhají a který je jistě uchrání...

A dobyvatel? V začátcích příliš zkušený není, takže ho souhlas partnerky zbaví nutnosti bojovat s nepohodlným kondomem, s nímž to moc neumí. Může se tak lépe soustředit na samotný výkon a navíc se má čím pochlubit kamarádům: ONA udělá v posteli všechno, co po ní chci!

Nemáš kondom, nevěříš si!

Fakt, že lidé, kteří pociťují malou sebedůvěru, se dají snadno zatáhnout do rizikového sexuálního chování, potvrdilo už více studií. Zavírat oči před rizikem bývá totiž často mnohem jednodušší, než mu čelit - a to se týká obou pohlaví.

Výjimkou nejsou ani mladí Češi. Jak vyplynulo z anonymního on-line průzkumu společnosti Pepino, více než 80 % české mládeže ve věku 15 až 19 let mělo první sexuální styk do věku osmnáct let. A polovina dotazovaných by na něj přistoupila i bez použití kondomu: pro 10 % je to zcela jasný fakt, celých 44 % by se dalo ukecat...

O moc lépe na tom nejsou ani jejich starší vrstevníci: u skupin 20-24 let a 25-30 let se objevují čísla velmi podobná. A „zodpovědní" dospělí? Náhodný nechráněný styk mělo alespoň jednou v životě na 54 % Čechů...

Podobné trendy vykazují průzkumy všude ve světě. Ze studie, která byla provedena v roce 2002 ve Washingtonu, vyplývá, že ani mladí Američané prezervativům příliš nefandí, přičemž chování dívek je rizikovější než chování chlapců: kondom použilo někdy v životě jen 47 % mladých mužů a 28 % slečen. Podobná, i když ne tak výrazná, čísla kopírují postoje teenagerů také v Evropě. Jak to vypadá, celosvětová epidemie nehrozí, takže AIDS už přestal být strašákem... Bohužel.

AIDS už není strašák?

Omyl! Počet nakažených virem HIV rok od roku stoupá. Zatímco v roce 2009 se tímto virem v České republice nově nakazilo 157 osob, v roce 2010 to již bylo 180 osob. Chování mladých lidí je tak velmi rizikové.


Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama