reklama

První den ve škole: Ty to přece zvládneš... Co když ne?

„Tak co, těšíš se do školy? Už máš připravenou aktovku? Už umíš písmenka? Už, už, už…". Všichni doteď prvňáčka bombardovali dotazy, takže do neznáma nastupuje rozechvělý a nejistý. Jak ho připravit, aby dokázal čelit krizím všedního dne?

Školák
Školák | Foto: Profimedia.cz

„Tak co, těšíš se do školy? Už máš připravenou aktovku? Už umíš písmenka? Už, už, už…" Všichni doteď prvňáčka bombardovali dotazy, takže do neznáma nastupuje rozechvělý a nejistý. Jak ho připravit, aby dokázalo čelit krizím všedního dne?

Doposud prcek čelil jen kamarádům z pískoviště a kromě rodičů ho vychovávaly hodné sestřičky ze školky. Teď ho čekají daleko složitější situace. Škola bude požadovat prokázání výkonů, bude se muset naučit vycházet s učitelskou autoritou a obhájit své místo mezi vrstevníky. Všechny tyto skutečnosti mohou posílit, ale také podlomit jeho psychickou odolnost.

Zvládne to? Jistě ano. Na rozdíl od vás si totiž neumí představit, jaké dalekosáhlé změny ho čekají - a tak zůstával doteď v klidu. Na rozdíl od rodičů, ti jsou čím dál víc nejistější a nervóznější. Vybrali tu správnou školu? Jaká bude paní učitelka? Bude se našemu prckovi dařit? Budou ho mít ostatní děti rády?

Předškolák si věří

Předškolák si už dávno uvědomuje, že svým konáním může ovlivňovat okolí. Má chuť zkoušet nové věci, neboť díky svému optimistickému pohledu na svět jsou pro něj všechny cíle, pokud se bude snažit, dosažitelné. Teprve někdy ve třetí třídě a později začne realita korigovat jeho představy.

Teď je však v pohodě - a v pohodě byste měli být i vy. Konec konců, do školy jde on, je to jeho boj. A každý jím musí projít. Tak mu důvěřujte a nehledejte problémy tam, kde ještě ani nenastaly. Navíc většina paní učitelek z prvních stupňů má kupodivu i přes macešský přístup státu ke vzdělání odborné znalosti, zkušenosti i lásku k dětem. Kdyby ne, už dávno by raději někde prodávala kosmetiku…

Když to zvládnou rodiče…

Nejdůležitějšími průvodci na cestě za úspěšným sebevědomím jsou rodiče. Psychická odolnost dítěte významně souvisí s uměním důvěřovat svým schopnostem. To umožní, že dítě bude považovat určité cíle za dosažitelné, i když bude cestou muset překonávat překážky. A sebedůvěru mu musíte dodat právě vy. Bude to nějaký čas trvat, ale pokud dovolíte potomkovi zvládat krizové situace samostatně a v klidu, mnoho se naučí. Takže: Odhoďte nejistotu, protože vy i váš prvňáček to zvládnete.

Podle psychologa Václava Mertina totiž většina dětí nepotřebuje žádnou specifickou přípravu pro první třídu - pokud s nimi rodiče v předcházejícím šestiletém období dlouhodobě trávili hodně času a podnikali rozmanité společné činnosti: hráli si, chodili na výlety, četli jim, společně kreslili, učili je básničky, dívali se společně na televizi, hodně si vyprávěli... Právě tak totiž dochází k přirozenému výcviku komunikačních schopností a dovedností jako soustředění, vytrvalost, akceptování pravidel, umění prohrávat. To všechno dítě teď ve škole skvěle uplatní.

Vybrat zodpovědně školu

„Často není problém jen v tom, jak změnu ponese dítě, ale jak ji zvládnou rodiče, kteří své obavy na dítě přenášejí," potvrzuje dětská psycholožka Jana Procházková.  „Důležité je dítě před nástupem do školy nestrašit, co všechno bude muset zvládnout, ani jej příliš nepřeceňovat větami typu: Neboj, stejně budeš ze všech nejlepší. Pozitivní roli sehrává školka. Děti, které jsou na ni zvyklé, znají vnější svět, jiný řád a autority, mají pravidelný kontakt s vrstevníky. Tyto sociální návyky nezískají v rodině."

Rodiče také mohou dítěti vstup do vzdělávacího systému usnadnit nebo zkomplikovat výběrem školy. Místo nabídky atraktivní jazykové výuky i za cenu dlouhého dojíždění by měla být hlavním kritériem paní učitelka - ta, která bude nad vaším prvňáčkem a všemi jeho spolužáky držet ochrannou ruku. Ta je v tomto věku pro dítě nejvyšší autoritou, dokáže ho motivovat, pomoci mu se začleněním do kolektivu.

Jak vzpomínáte na svůj první školní den vy? Bylo to tehdy jiné než dnes, třeba u vašich dětí? A vrátili byste se rádi do školních lavic? Zavzpomínat si můžete v diskusi pod článkem.

zdroj: aperio.cz, nadanedite.cz, albert.cz, programhplus.cz

Když dítě nezvládá

  • Nástup do školy znamená změnu způsobu života celé rodiny, která by měla prvňáčka podpořit.
  • Rodiče by neměli klást na dítě přehnané nároky. Pokud to lékař nebo psycholog doporučí, je lepší nástup do kolektivu odložit.
  • Mladší dítě má i při lepším intelektu výrazně horší podmínky pro úspěšnost. Třeba jen špatná výslovnost může být zdrojem posměchu, mindráků a stresu.
  • Varovnými příznaky nepodařeného nástupu do školy jsou změny v  chování, noční děsy, bolest hlavy, břicha, zvracení, teploty bez příčiny.
  • Je dobré vědět, že v nejhorším případě může školák v prvním pololetí školu přerušit a znovu nastoupit až od září do první třídy.

reklama
Doporučené recepty
    reklama