Pošlete ženy do práce už po roční mateřské,radí experti
OECD radí ČR: Zkraťte placenou rodičovskou dovolenou na jeden rok a za uspořené peníze zvyšte kapacitu školek a jeslí. Zní to moc dobře. Ale...
Jedna z nejdelších a nejlépe placených rodičovských dovolených na světě, kritický nedostatek předškolních zařízení pro děti, zhoršené uplatnění matek na trhu práce. Taková je současná situace v ČR.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) má na to lék: Zkrátit placenou rodičovskou dovolenou na jeden rok a za uspořené peníze zvýšit kapacitu školek a jeslí. Zní to moc dobře. Ale...
Na čtyři roky zapomeňte!
Na čtyři roky rodičovské dovolené zapomeňte: Zkraťte rodičovskou dovolenou a dejte do pořádku systém předškolní péče! To radí nejnovější ekonomické doporučení OECD.
Doporučujeme: Cena za práci na mateřské? 55 tisíc měsíčně!
Argumenty jsou veskrze pozitivní. Ženy by tak neztrácely kvalifikaci a mohly by budovat profesní kariéru bez delšího přerušení, udržely by si vyšší plat i pozdější důchod.
Prospělo by to i státnímu rozpočtu. V porovnání s výší HDP jsou totiž výdaje na mateřskou dovolenou v ČR nejvyšší mezi všemi zeměmi OECD. Navíc české ženy mají v průměru vyšší vzdělání než muži, což představuje dosud opomíjený potenciál. Zatímco zaměstnanost mužů s vysokoškolským vzděláním v ČR činí 94 %, u žen je to o 20 % méně. Pokud by se tento rozdíl do roku 2030 vyrovnal, odrazilo by se to i na růstu HDP o 0,5 % ročně. O desítky miliard korun ročně by se snížil též deficit penzijního systému, protože za ženy na rodičovské dovolené platí sociální a zdravotní pojištění stát. Zaměstnané ženy by si mohly dovolit větší nákupy, což by zvedlo výběr DPH.
Ze strany OECD jde o dobré rady. Jejich realizace však může narazit na mnohé problémy.
Marné volání zdravého rozumu
Zatímco v Evropě stát přebírá výchovu dětí a zajišťuje provoz předškolních zařízení za nízké ceny, v ČR je skutečně zakořeněn názor blízký konzervativcům, ale i většině politiků, že žena odchází z trhu práce na poměrně dlouhou dobu a stará se o malé děti. Počítá s tím i trh práce. Na rodičovské dovolené je momentálně 288 000 osob, z 98 % žen. Když se nahrnou zpět do zaměstnání, rázem vzroste už tak vysoká nezaměstnanost.
Ani zaměstnavatelé ženy moc nepodporují. "Podle našich údajů se to daří jen polovině matek vrátit po rodičovské do původního povolání," upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Čtěte také: Rovnoprávnost? Kdepak! Ženy muže na mateřské nechtějí
Chybí také zkrácené pracovní úvazky, který by návrat žen po mateřské usnadnily. Podle portálu Pracezeny.cz stojí o zaměstnání tohoto druhu skoro 70 % žen. Jenže jen 9 % (třikrát méně než v zemích EU) ho opravdu má. Podnikatelé bohužel nemají o budování takových míst zájem. Stát by je musel povzbudit slevami na sociálním pojištění nebo o příspěvkem na pracovní místo - což nečiní.
Školky prostě nejsou
Ostatně, i kdyby chtěly nastoupit zpět do práce dříve, často nemají, kam děti odložit. Školek, které by se staraly o děti do tří let, je totiž zásadní nedostatek - zejména ve velkých městech. Těžce na nás dopadá babyboom z přelomu 70. a 80. let minulého století: silné ročníky tzv. Husákových dětí vyvádějí na svět další generaci, takže míst ve veřejných školkách je nedostatek a ty soukromé si řada rodin nemůže dovolit. Jen loni se marně snažilo umístit své dítě do školky 55 000 rodičů.
Vše ale musí začít finanční injekcí, které vybuduje dostatečný počet míst ve školkách, bez toho nelze vyhnat matky do práce.
Kde ale vzít na rozšíření školek peníze?
Startovacím momentem na vybudování míst by mohla být podpora z evropských fondů. Na jejich udržení by se potom mohly převést peníze z nevyužité mateřské dovolené: pokud by žena po jednom roce nastoupila do práce, částka, kterou tím ušetří na rodičovských příspěvcích za další roky by se pak přeměnila na poukaz zajišťující místo pro dítě ve školce.
A pak už by vše běželo skoro samospádem: Dítě ve školce podporuje státní rozpočet měsíčně skoro 4000 Kč. Přinejmenším stejnou, ale spíš vyšší částku odvede státu na daních a pojistném pracující matka, pokud si své zaměstnání díky školce může dovolit. Navíc by podpora předškolních zařízení vytvořila nová pracovní místa.
Jsou Češky líné?
Pravdou je, že se ČR naznačeným směrem už vydala, byť o hodně pomaleji, než by bylo třeba. Od ledna 2012 mohou vyčerpat celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. Ženy si proto zkracují rodičovskou dovolenou a do zaměstnání se vracejí už po dvou letech.
Více se dozvíte: Mateřská je za pár šupů, ženy si ji zkracují
Vysokoškolačkám by navrhované změny přinesly úlevu. Mnohé ženy s nižším vzděláním ale do práce tolik nespěchají a své pohodlné mateřské se proto vzdát nechtějí. Pochopitelně. Určitě je příjemnější starat se o dítě, než vydělávat pár korun doplňováním regálů v supermarketu.
Změny podle představ OECD bohužel nemají velkou podporu ani u politiků. Podle týdeníku Ekonom se k nim víceméně kladně vyjádřilo pouze hnutí ANO 2011.
Jaká země je podle expertů v oblasti péče o děti vzorová a proč? Proč má podle demografa Tomáše Fialy delší rodičovská svůj význam? V čem spočívají výhody návrhu OECD? Co si myslí o návrhu čeští politici a osobnosti českého byznysu?
Čtěte více v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Mateřská je náročnější než práce. Manžel to nechápe
Náš syn má tři křestní jména, a úřední šiml řádí...
Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy