reklama

Porod do vody: Kdy ano a kdy rozhodně ne

Porod do vody u nás není úplně běžný. Podívejte se, jaké má výhody pro maminku a pro miminko a kdy je naopak nevvhodný.

Foto: Isifa/Thinkstock

Mnoho žen má pozitivní zkušenost s pobytem ve sprše či ve vaně během první doby porodní. Narození miminka do vody však zatím u nás není příliš běžné. Přitom je tento způsob porodu považován za jeden z nejšetrnějších pro matku i pro dítě.

Podívejme se, jaké má výhody pro rodičku a pro miminko a kdy je naopak nevhodný.

Výhody pro maminku

Teplá voda uvolňuje svalstvo, a tím tlumí bolest. Stimuluje také produkci hormonu oxytocinu, který při porodu vyvolává děložní stahy a po porodu se nezastupitelně podílí na nástupu laktace. Hraje důležitou roli i při rozvoji rané vazby mezi matkou a dítětem.

Doporučujeme: Video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

Porod do vody je spojen s nižší potřebou farmakologického tlumení bolesti, nižší mírou vnějších zásahů do porodu, a tím i s nižším rizikem nutnosti operativního ukončení porodu, a dokonce i s nižším procentem poranění porodních cest. Hráz je totiž díky působení teplé vody pružnější a lépe se přizpůsobuje průchodu hlavičky.

To vše umocňuje dobrý zážitek z porodu, posiluje mateřské kompetence ženy a pomáhá jí přizpůsobit se nové rodičovské roli.

Výhody pro miminko

Rychlejší průběh porodu a menší míra zásahů jsou výhodou i pro novorozence. Pro miminko je tento způsob porodu ohleduplnější také díky tomu, že se poté, co devět měsíců rostlo ve vodním prostředí, přirozeně přesune z jedné vodní lázně do druhé. Jeho adaptace na život mimo dělohu je tedy pozvolnější a snazší.

Kdy ano a kdy ne

Rodit do vody může žena s fyziologickým těhotenstvím a za předpokladu, že nemá žádné zdravotní problémy a ukončila 37. týden těhotenství. Kontraindikací je pak jakákoliv patologie v průběhu první nebo druhé doby porodní, podání analgetik nebo aplikace epidurální analgezie. Rodit do vody nelze také v případě, že odtéká zakalená plodová voda a nebo rodička trpí infekcí (hepatitidou, HIV). Miminko by též nemělo být v poloze koncem pánevním. Zatímco v zahraničí se do vody rodí i dvojčata, v českých podmínkách je vícečetné těhotenství považováno za překážku tohoto způsobu porodu.

Jaká jsou rizika

Mezi riziky porodu do vody se nejčastěji uvádí možnost bakteriální infekce, možné znečištění vody stolicí, krví nebo močí, špatná kontrola krevní ztráty matky či omezený přístup porodníka nebo porodní asistentky k rodící ženě.

Více o porodu do vody se dozvíte na Babyweb.cz>>

Přestože je miminko vybaveno reflexem, díky němuž se nadechne až při vynoření nad vodní hladinu (do té doby je zásobeno kyslíkem skrz pupeční šňůru), existuje i velmi nízké riziko nadechnutí pod vodou. To hrozí v případě, že voda ve vaně byla příliš studená. Obvykle to však nepředstavuje vážný problém, voda se postupně plícemi vstřebá.

Někdy se argumentuje i tím, že si ve vaně rodička nemůže zvolit některé porodní polohy kvůli nebezpečí uklouznutí a úrazu. To je ale spíš otázka technická. Porod do vody neznamená pouze vanu, možností je využití porodního bazénku, který rodící ženě skýtá lepší komfort.

Všechna uvedená rizika jsou relativně malá a většinou nepředstavují žádné zásadní ohrožení matky ani plodu.

Jaká jsou omezení

Pokud jste se rozhodla rodit do vody, nebo tuto možnost zvažujete, informujte se ve vybrané porodnici, zda tento způsob porodu umožňuje. Někde je možné používat vanu pouze v první době porodní, ale i v porodnicích, kde se do vody rodí, vás mohou překvapit určitá omezení. Na některých pracovištích například trvají před porodem do vody na vyprázdnění tlustého střeva klystýrem nebo pomocí YAL gelu.

V případě porodu do vody se taky často doporučuje přesun do vany až tehdy, kdy jsou porodní cesty otevřeny na alespoň 5 cm z obavy, že delší pobyt v teplé vodě by zpomalil porod.

Ptejte se proto ve vybrané porodnici na vše, co vás zajímá, a zjistěte si podmínky, za kterých je porod do vody možný. Všechna svoje přání a požadavky ohledně porodu konzultujte předem s vaším porodníkem nebo porodní asistentkou. Uvidíte sama, jak vám bude pobyt ve vodě vyhovovat. Pokud se nakonec nebudete ve vaně či bazénku cítit dobře, není nikdy pozdě změnit plány. Nejdůležitější je řídit se při porodu svými pocity a intuicí - ať už rodíte do vody či na souši.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍM AT:

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Máma ji odhodila u popelnic. Teď ji dcera (46) našla

Zaschlé kapky na skle sprchového koutu? Jdeme do boje!

reklama
Doporučené recepty
    reklama