reklama

Pohádka na víkend: Něco na zub

V jedné puse spolu bydlí hned 28 zubů. Je to pusa Káji Blažka, a to je ten největší problém. Kája si totiž zuby moc nečistí. Kdyby zoubky bydlely třeba u Alenky Novotné nebo Jardy Fraňka, asi by neměly teď tolik starostí.

Foto: Profimedia

V jedné puse spolu bydlí hned 28 zubů. Je to pusa Káji Blažka a to je ten největší problém. Kája si totiž zuby moc nečistí. Kdyby zoubky bydlely třeba u Alenky Novotné nebo Jardy Fraňka, asi by neměly teď tolik starostí.

„Já nevím, jak vy, ale já se začínám kazit!" povídá stolička vpravo nahoře. „A víš co? Já už jsem trochu zkažená!" vyjekne druhá stolička hned za ní.

„A za mnou je nacpaný kus rohlíku už od pondělí!" ječí vysokým hlasem špičák zleva.

Je to zoufalá situace. Občas babička koupí Kájovi žvýkačku, jenže to je na čištění zubů prostě trochu málo. Kdybyste se teď do Kájovy pusy podívali, viděli byste něco jako vypuštěný rybník. To je také takový kráter a všude spousta bláta. Fuj! A těch zapomenutých věcí, co se v bahně najdou! Prostě je jasné, že se něco musí stát.

„Víte co?" rázně řekne zoubek uprostřed horní řady. „Já se kývu už dva dny, držím sotva na vlásku. Pode mnou raší nový zub, přece ho nenechám rovnou zkazit! Jestli zítra vypadnu, půjdu a přivolám pomoc!"

Vy také určitě víte, že děti mají nejdřív mléčné zuby, které postupně vypadají. Místo nich narostou zuby opravdové, s kořenem, jako mají dospělí lidé. Žraloci a pan Kalousek z druhého patra mají i třetí zuby. Jenže pan Kalousek nosí ty zuby v kapse a nasazuje si je jen kvůli listonošce.

Druhý den zoubek opravdu vypadl. Jak by taky ne, Kája zrovna kousnul do velkého povidlového koláče a zub byl venku hned. „Mamí! Mamííí! Vypadl mi zub, koukni!" křičel a běžel za maminkou do kuchyně. Pak běžel do obýváku za tatínkem a přes chodbu za malou Klárkou a taky za tetou Mínou odvedle. A všude křičel: „Koukejté! Koukejtééé! To je můj zub!"

Tak se stalo, že na schodech málem porazil pana Kalouska. Pan Kalousek chvíli koukal, pak sáhl do kapsy a ukázal Kájovi otevřenou dlaň: „No a tohle jsou zase moje zuby! A jestli si nebudeš čistit ty svoje, budeš mít takovéhle kapesní mnohem dřív než já." To řekl a mile se zahihňal úplně prázdnou pusou.

Kája zařval hrůzou, sjel po zadku do přízemí a teprve na rohožce pusu zavřel. Pak se vyšoural nahoru a sám od sebe maminku požádal, jestli by mu neukázala, kde jsou v koupelně zubní kartáčky.

Od té doby si Kája čistí zuby skoro po každém jídle. Ráno a večer ale vždycky. No… prostě každý večer určitě. Pusa mu září jako dlaždičky v koupelně a když si chce před spaním číst, stačí když se usměje. Jeho zuby rozsvítí půlku pokoje.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama