reklama

Německá rodina žije spokojeně z odpadků, peníze odmítá

Jako dítě chtěl být Raphael Fellmer milionářem, aby mohl bojovat s chudobou světa. Dnes je mu 30 let, má přítelkyni a tříletou dceru, s nimiž žije už tři roky, aniž by platil penězi.

Foto: archiv Raphaela Fellmera, repro: Huffingtonpost.com

Jako dítě chtěl být Raphael Fellmer milionářem, aby mohl bojovat s chudobou světa. Dnes je mu 30 let, má přítelkyni a tříletou dceru, s nimiž žije už tři roky, aniž by platil penězi.

Jediným východiskem k osvícené společnosti je totiž podle něj únik z ekonomického systému. "Peníze jsou to poslední, co člověk k dobrému životu potřebuje, protože ho činí závislým, korumpují a omezují," tvrdí Raphael.

K penězům podle něj patří vlastnictví, materialismus, profit, lačnost. Jejich bojkotem chce poukázat na plýtvání, ničení životního prostředí a vykořisťování. Zvláštní příběh a názory tohoto muže publikoval Martin Nejezchleba na webu pražského Goethe-Institutu.

Peníze k životu nepotřebuji!

Přestože si Raphaelova rodina živobytí zajišťuje směnou, vůbec nežije špatně. On, jeho přítelkyně Nieves i tříletá dcerka Alma Lucie se oblečením ani stravováním se na první pohled nijak neliší od ostatních. A bydlení v luxusní berlínské vilové čtvrti Dahlem jim může leckterý těžce pracující konzument jen tiše závidět.

Čtěte také: Kolik stojí dítě? Možná vás to zruinuje: Milion a půl!

Přesto Raphael, jinak též absolvent univerzity v Haagu, naplňuje své přesvědčení. Obnošené oblečení dostává rodina od přátel. Za ubytování v mírovém centru evangelické obce Dům Martina Niemöllera neplatí nájem - revanšuje se výpomocí na zahradě a v kanceláři. Dokonce ani nemusí brakovat popelnice, uzavřel totiž dohodu s pekárnami a bioobchody, kde si několikrát týdně vyzvedává krabice plné jídla, které by jinak skončily v odpadu. Objíždí je na kole. Vlastnit auto? Nikdy!

Při jeho výrobě se spotřebuje tolik šedé energie, že by se jí mohla po deset let zásobovat průměrná čtyřčlenná domácnost. Jediné peníze, které rodinou protečou, v přepočtu asi 5600 Kč, představuje přídavek na malou Almu, který jde na zdravotní pojištění holčičky.

Neuvěřitelné plývání zdroji

Rodina vlastně parazituje na přebytku ostatních, její přístup určitě není celospolečenským řešením. O to se ale Raphael ani nesnaží, chce jen upozornit na problém. "Západní společnost si žije v přebytku. My jako rodina můžeme žít bez peněz jen proto, že ostatní tolik plýtvají. Jen v Německu vyhazujeme každý rok milion tun textilu, jedenáct milionů tun jídla. To je neuvěřitelné plýtvání! Chci touto cestou přimět lidi k přemýšlení o tom, jak je každý osobně propojen s utrpením světa," vysvětluje pro Goethe-Institut.

Jeho snem je pořídit se skupinou podobně smýšlejících přítel vlastní eko farmu a žít na ní podle svých vlastních zásad.

Podívejte se, jak si žije německá rodina bez peněz:

Tak co, lákala by vás taková životní alternativa? Myslíte si stejně jako Raphael, že za většinu zla ve světě mohou peníze? Dá se podle vás nějak zabránit tomu, aby vyspělé společnosti neplýtvaly? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Goethe.de, Huffingtonpost.com
úvodní foto: archiv Raphaela Fellmera, repro Huffingtonpost.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejhorších rodičů na světě: Skutečné případy

Byla těhotná 46 let, nosila v sobě malou mumii

10 nejhorších povolání pro plíce. Najdete tam i to vaše?


 

reklama
reklama
reklama