reklama

Nejchytřejší muž světa ještě nosí plínky!

Geniální děti... Zatímco si jejich vrstevníci hrají na pískovišti, oni ve dvou letech plynně mluví, skládají hudební symfonie a čtou si o starověkých dějinách.

Oscar Wringley
Oscar Wringley | Foto: mensa.org.uk

Geniální děti... Zatímco si jejich vrstevníci hrají na pískovišti, oni ve dvou letech plynně mluví, skládají hudební symfonie a čtou si o starověkých dějinách.

Co z nich vyroste za dvacet let? Hudební virtuosové? Odbornice na jadernou fyziku? Nebo se z nich stanou obyčejní lidé s běžnými osudy? A když ne, budou ve své odlišnosti šťastni? To dnes nedokáže nikdo říct. Jisté však je, že jako batolata mají Oscar Wrigley a Elise Tan-Roberts značný náskok před ostatními.

Oscar: nejchytřejší na světě

Když Oscar Wrigley z britského Readingu dokončil Stanford-Binetův inteligenční test, vypukl v londýnském informačním centru nadaných dětí značný poprask. Podle výsledků měl IQ vyšší než 160. Tak vysoké, že už nešlo přesně změřit. Tradiční IQ test vytvořený "jen" velmi nadprůměrně inteligentními lidmi pro něj prostě neměl dostatečný rozsah. Při průměrném IQ 100 je prcek ve svých dvou letech prokazatelně chytřejší než 99,9 procenta lidí na této planetě. Ve věku dva roky, pět měsíců a jedenáct dní (895 dní) ho s radostí přijali do britské Mensy. S největší pravděpodobností je to nejchytřejší člověk na planetě. Dá se očekávat, že chlapec bude v dospělosti stejně geniální jako Albert Einstein nebo Stephen Hawking.

Oba Oskarovi rodiče mají průměrnou inteligenci, ale jeho strýc z matčiny strany byl také zázračné dítě, získal univerzitní diplom z výpočetní techniky ve třinácti letech. "Ve čtyřech měsících jsem mu dala na výběr dva kusy oblečení a on si vybral, který chce obléct na sebe," vypráví maminka Hannah (26, v domácnosti). "Ohromí každého. Už když mu bylo dvanáct týdnů, věděli jsme, že je jiný, než ostatní. Byl extrémně všímavý."

Geniální chlapec a nadaný hudebník

Oscar začal mluvit už jako devítiměsíční miminko. V roce a půl si při koupání opakoval abecedu. Ve dvou letech, kdy má většina jeho vrstevníků slovní zásobu okolo padesáti slov, jich čítala ta jeho okolo tisícovky. "Jeho slovní zásoba byla vskutku neuvěřitelná. Dával dohromady velmi složitě věty. Jednoho dne mi dokonce řekl: Mami, ty párky jsou, jako kdybych měl v ústech večírek!" směje se Hannah. "Oscar nám nedávno zasvěceně povídal o reprodukčním cyklu tučňáků a stále má nějaké otázky. Každý rodič je rád, když má doma zajímavé dítě, ale on je opravdu výjimečný. Už čekám jen na den, kdy se ke mně otočí a oznámí mi, že jsem naprostý idiot," podotýká chlapcův devětadvacetiletý otec Joe, který pracuje jako IT specialista.

Zatímco Oscarovi vrstevníci objevují půvab pískoviště, on si nejraději čte o přírodě nebo o starověkém Římě. Ke všemu má také vynikající hudební sluch. Skládá klasické hudební symfonie a dokáže poslechem rozeznat jednotlivé nástroje. "Seděl vzadu v autě a poslouchal soundtrack k Indiana Jonesovi. Dirigoval do rytmu a najednou prohlásil: Teď nastupují žestě s lesními rohy, a potom smyčce," vzpomíná Joe.

Elise, budoucí Sharon Stone?

Oscar Wrigley má sice nejvyšší IQ, nejmladším členem v historii britské Mensy je však malá slečna. Holčička Elise Tan-Roberts byla přijata do Mensy v roce 2009, když jí byly dva roky a čtyři měsíce (845 dní). Její IQ je 156. Dalšími rekordmany v pořadí jsou pak chlapec Ben Woods (2 roky, 9 měsíců) a holčička Georgia Brown (2 roky 10 měsíců).

Elise je šťastnou genetickou směsí kořenů anglických, malajských, čínských, nigerijských a ze Sierry Leone. V její rozvětvené rodině se nacházejí lékaři a právníci, ale nikdo z nich nebyl geniální dítě.

Elise uměla jako dvouletá počítat ve španělštině a znala 35 světových metropolí včetně Paříže, Tokia, Jakarty, Moskvy a Washingtonu DC. Uměla hláskovat své jméno, přečetla slova "maminka" a "táta", dokázala odlišit všechny tři typy trojúhelníků a přeříkat abecedu. "Nesnažila jsem se ji naučit spousty věcí, ji prostě učení bavilo samo od sebe. Byla úplně neúnavná," říká Elisina maminka, Louise Tan-Roberts (28), která pracuje na částečný úvazek jako účetní.

Nejvíce však Elise miluje hudbu a tanec. A moc jí jdou. Byla proto přijata do pořadníku Divadla mladých herců a do renomované umělecké přípravky. Vyroste z ní snad budoucí Sharon Stone - bez toho, že by musela velmi nadprůměrné IQ předstírat?

Školství na ni není připraveno

Tatínek Edward Tan-Roberts (34) pracuje v automobilovém průmyslu. Elise bylo něco málo přes pět měsíců, když se mu zahleděla do očí a nahlas pronesla "táta". Chodit začala v osmi měsících. Ještě jí nebyl rok, když rozeznala své napsané jméno a v 16 měsících uměla napočítat do deseti. Jako dvouletá počítala do deseti ve španělštině. "Naším hlavní cílem je zajistit, aby se Elise mohla vyvíjet rychlostí, která bude přiměřená její inteligenci," konstatuje otec Edward. "Nechceme ji zdržovat ve vývoji, ale stále je to především naše dcera. Byl bych rád, aby byla šťastná a měla radost sama ze sebe." Největším zklamáním pro ně bylo, když ani jedna z místních škol, které kontaktovali, nechtěla holčičku přijmout, dokud jí nebudou alespoň čtyři a půl roku.

zdroj: mensa.org.uk, couriermail.com.au, accessinterviews.com

úvodní foto: Oscar Wrigley,mensa.org.uk

Co je IQ

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je veličina používaná jako výstup standardizovaných testů k popisu inteligence člověka v poměru k ostatní populaci. Základní definici popsal v roce 1912 německý psycholog William Stern. Nejčastěji je používána škála s průměrem v dané populaci 100 a směrodatnou odchylkou 15. Protože inteligence má v lidské populaci normální rozložení, má asi 70 % lidí hodnotu IQ 85-115. IQ 115-130 má přibližně 13 % populace a nad 130 už jen něco přes 2 % obyvatel Země. Podobné rozložení nalezneme i u nižších hodnot: tedy 70-85 má asi 13 % populace a méně než 70 opět lehce přes 2 %. Skóre pod 70 body se nazývá mentální retardace.

reklama
Doporučené recepty
    reklama