reklama

Nechtěné miminko: jak se s ním vyrovnat?

Ne každé těhotenství je plánované a ne každá žena začne jásat, když jí doktor oznámí „radostnou" novinu. Některá těhotenství jsou pouze neplánovaná, jiná přímo nechtěná. Co dělat po prvotním šoku?

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Ne každé těhotenství je plánované a ne každá žena začne jásat, když jí doktor oznámí „radostnou" novinu. Některá těhotenství jsou pouze neplánovaná, jiná přímo nechtěná. Co dělat po prvotním šoku?

V každém případě je jisté, že se žena ocitla v nesnadné situaci. Rozhodování bude těžké, a ať už dopadne jakkoli, jeho důsledky ponese do konce života. Je proto radno si vše dobře promyslet. Nejvíc pomůže promluvit si o tom s někým, komu věří a o kom ví, že mu na ní záleží. Může (ale nemusí) to být otec dítěte, matka či otec ženy, případně někdo jiný blízký z rodiny, přítelkyně, přítel.

Čas běží...

„Pokuste se najít někoho, kdo vás nebude do ničeho tlačit, vyslechne, sdělí šetrně svůj názor, ale nebude vnucovat žádná rozhodnutí. Jestliže máte pocit, že nikoho takového nemáte, požádejte o radu svého lékaře. Ten vám pomůže najít psychologa, který má s podobnými záležitostmi zkušenost," radí pražská psycholožka Vlasta Svobodová. „V době vašeho rozhodování dodržujte každopádně několik zásad zdravé životosprávy. I kdybyste se přikláněla k možnosti interrupce, není vyloučeno, že své rozhodnutí změníte." Takže:

  • nepijte alkohol
  • nekuřte
  • neužívejte drogy
  • jezte zdravě
  • neberte žádné léky bez porady s lékařem (ani volně prodejné)
  • odpočívejte

Rozhodování je zásadní, mnoho času však na něj nezbývá. Jestliže totiž zvažujete umělé ukončení těhotenství, musíte se rozhodnout co nejdříve, protože s rannými interrupcemi je spojeno méně rizik. Ideální je v tomto případně tzv. vakuumaspirace, která se provádí do 8. týdne těhotenství.

Co máte na výběr?

  • Dítě si nechat a přizpůsobit mu svůj a partnerův dosavadní život.
  • Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu s otcem dítěte počítat, lze si i tak dítě nechat a starat se o něj sama.
  • Můžete také pokračovat v těhotenství a miminko dát k adopci. V České republice existuje možnost adopce (osvojení), mezinárodní adopce, pěstounské péče a ústavní péče. Náhradní rodinná péče trvá až do dosažení plnoletosti dítěte, které je při ní vychováváno náhradními rodiči v prostředí, jež se co nejvíce podobá běžnému rodinnému životu.
  • Další možností je babybox. Jedná se o vyhřívanou schránku, do níž může matka či rodiče anonymně odložit nechtěné dítě. Vzápětí se spustí alarm a dítěti je poskytnuta veškerá zdravotní péče, na níž navazuje sociální pomoc.
  • Konečnou možnost pak představuje interrupce neboli umělé ukončení těhotenství (interruptio graviditatis legalis). Dle zákona č. 66/1986 Sb. ji může žena požadovat bez omezení do 12. týdne těhotenství. Do 24. týdne těhotenství pak lze provést interrupci z genetických důvodů. Když je ohrožen život matky, prokázáno těžké poškození nenarozeného dítěte nebo je-li nenarozené dítě neschopno života, smí se potrat provést během celých devíti měsíců těhotenství. Podmínkou je limit 6 měsíců od posledního indukovaného potratu. Při těhotenství v důsledku znásilnění lze však na interrupci přistoupit i v tomto případě.

zdroj: Veronika Šíblová, Nechtěné vs. vytoužené těhotenství, Brno 2007

Infobox

„Rodiče mají základní lidské právo svobodně a zodpovědně určovat počet svých
dětí a časový odstup mezi nimi."

Mezinárodní konference o lidských právech, Teherán 1968

„Právo dítěte spočívá v tom, narodit se jako chtěné, jehož příchod na svět rodiče plánují."

oficiální vyhlášení Mezinárodního roku dítěte, 1979

--------------------------------------------------------------------------------

Užitečné rady, tipy a kontakty pro těhotenství.

reklama
reklama
reklama