reklama
 

Můžeme se spolehnout na mateřskou intuici?

Po narození dítěte nás příroda vybaví šestým smyslem, díky kterému téměř až fyzicky vnímáme, pokud se našemu dítěti děje něco zlého. Často se ale nutíme nad podobnými pocity mávnout rukou a odsoudit je jako zbytečné strachy.

Foto: iStock

V jakých situacích stojí za to takovému vnitřnímu hlasu naslouchat? Většina matek pozná, že se jejich potomkovi něco přihodilo. Je to tím, že coby rodiče známe své děti lépe než lékaři, odborníci nebo učitelé.

"Nic mu není. Nebuďte přecitvělí," odbývají nás specialisté, kteří pak zejména ženy označují za potížistky a hysterky. Kromě toho, že to vůči matkám není fér a naštěstí existuje i řada otců, kteří tráví dost času se svými ratolestmi a díky tomu jsou na ně naladěni, pak přestáváme věřit sami sobě.

Každý rodič se totiž musí naučit poslouchat především vlastní instinkty, které jim pomohou ochránit své děti.

Dyslexii syna poznala i bez testů

Jeden příklad za všechny. Devětatřicetiletá Jana hned poznala, že její sedmiletý Marek má problémy se čtením. Učitelka ale tvrdila, že Janin syn má problémy pochopit látku, protože "zlobí". Dokonce chtěla, aby se Marek podrobil IQ testu v psychologicko-diagnostické poradně. Vyšetření ale prokázalo to, co od začátku věděla Jana - její nadprůměrně inteligentní syn je dyslektik a potřebuje úplně jiný přístup k výuce, než jaký představovala výše zmíněná pedagožka. Jakmile se Marek číst naučil, ustaly problémy s vyrušováním.

Naše děti nás potřebují

Mezi rodiči a dětmi je emocionální pouto, které názory odborníků mají tendenci upozadit. Rodiče si pak připadají pošetilí, ustrašení, nerozumně jednající. Pamatujte ale, že pro své potomky jste nejbližšími lidmi na světě. Rodiče, kterým na ratolestech záleží, jsou s nimi emocionálně propojeni a snaží se jim předat to nejlepší.

Neodhánějte proto od sebe svou intuici rodiče a vždy to, co vám našeptává, zvažte. Odborníci samozřejmě ovládají znalosti, ke kterým nemáme přístup, ale berte je jako poradní hlas, který by neměl nikdy umlčet to, co cítíte vůči situaci svého dítěte uvnitř sebe.

Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama