reklama

Mateřství ve zralém věku: výhody a nevýhody

U současné rodičovské generace s odrostlými potomky se věk prvorodiček pohyboval kolem dvaceti let. Dnes není pětatřicetiletá maminka prvního potomka žádnou zvláštností.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

U současné rodičovské generace s odrostlými potomky se věk prvorodiček pohyboval kolem dvaceti let. Dnes není pětatřicetiletá maminka prvního potomka žádnou zvláštností.

Je to dobře, nebo špatně? V čem to mají starší maminky lepší a co je naopak výhodou těch mladších? Na to zkusíme odpovědět na následujících řádcích.

Nechme mluvit čísla!

Na jedné straně roste s věkem riziko poškození plodu, na straně druhé to s sebou ale nese i spoustu pozitiv. Tím nejzákladnějším je fakt, že se pozdní mateřství stává účinnou prevencí před rakovinou vaječníků. Důvodem je podle lékařů zvýšená produkce hormonu progesteronu. Statistiky hovoří jasnou řečí:

  • U prvorodiček starších 35 let klesá ve srovnání s bezdětnými ženami možnost výskytu zhoubných nádorů o plných 57 procent. To je hodně.
  • Matky, které porodily do věku 25 let, těhotenství chrání v 16 procentech. Zato ženy od 25 do 30 let ve 45 procentech.

Příběh paní Markéty

„Dlouho se mi nedařilo najít partnera, se kterým bych si dokázala představit budoucnost. První vážnější vztah nevyšel proto, že mě přítel začal mlátit. Ze druhého se vyklubal alkoholik, další mi zahýbal, kde se dalo. Pořádného chlapa jsem našla až ve třiceti. Vzhledem ke svým zkušenostem jsem Martina chtěla nejdříve poznat. Pak se mi dlouho nedařilo otěhotnět. Do jiného stavu jsem tak přišla až o šest let později. Strašně jsem se bála, že je to pozdě. Jenže gynekoložka mi prozradila, že v mém případě se stalo to nejlepší možné. Moje mamka, teta i babička totiž měly rakovinu vaječníků. A přesně před tím mě prý moje pozdní těhotenství s největší pravděpodobností uchrání," konstatuje paní Markéta z Prahy.

Vyrovnanost a zázemí

Nezanedbatelný argument představuje také ženský psychika. Zatímco dvacetiletá nastávající maminka může trpět pocitem, že jí ujíždí vlak. Chtěla by třeba studovat, cestovat, poznávat, hledat lásku - a najednou je to odpovědnost a nutnost se obětovat od rána do večera někomu jinému. Ne každá žena je na to připravena.

Nehledě na finanční situaci. Úplně jinak vidí svět recepční v reklamní agentuře, která z platu sotva pokryje nájem a výdaje na oblečení, a třeba obchodní manažerka, jež z té začínající recepční vyroste za deset let. To už má pomalu splacenou hypotéku, procestovala kus světa a ví o životě své. Má jasno v tom, co chce, a co nikoli. A biologické hodiny začínají tikat, takže oběť miminku jí přijde jako přirozená součást života.

Příběh paní Anny

Paní Anně patří k nejstarším prvorodičkám v ČR, pokud není přímo nositelkou prvenství. „Věk je pouhé číslo," tvrdí. „Moje holčička se narodila 8. listopadu loňského roku. Mně bylo 15. ledna padesát. Nejednalo se umělé oplodnění, ale o společné rozhodnutí mé a mého mladšího manžela, že to zkusíme přirozenou cestou. Toho pravého jsem totiž poznala relativně pozdě. Nikdy jsem nevěřila tomu, že ženy mají rodit před třicítkou. Žila jsem, cestovala po světě, podnikala a jsem zabezpečená. Teprve ve dvaačtyřiceti jsem potkala skvělého muže, který mě požádal o ruku přesto, že toužil po rodině a věděl, kolik mi je let," říká Anna.

S manželem se seznámila v Barmě, kde cestovala sama jako turistka s batohem. Také on byl turista. V hromadné noclehárně v Rangúnu spal na palandě přímo nad ní. Začali si nezávazně povídat, pak se šli projít. Rok si dopisovali.  Nakonec přijel do ČR a už tu zůstal.

Neusilovala a věřila

Těhotenství bylo vzhledem k věku prvorodičky rizikové. Podstoupila proto spoustu vyšetření. Všechna byla v pořádku. „Dcerka mi neubrala ani na kráse. Přibrala jsem necelých osm kilogramů, a pár dní po porodu jsem vážila méně než před otěhotněním. Nemám jedinou pajizévku na břiše a celé těhotenství mi moc slušelo," popisuje Anna.

„Dítě je zdravé, nádherné - a jak říká paní doktorka - velmi dopředu na svůj věk. Rychle roste a sílí a přece jen mne z ní trochu bolí záda a ruce. Malá daň za tak krásný dar od života! Až jí bude patnáct- to mně bude šedesát pět - pojedeme na rok kolem světa!" uzavírá spokojená maminka.

Problémy s plodností

Souvisí s životním stylem, obezitou nebo přílišnou hubeností, s poměrně velkou promiskuitou a tedy sexuálně přenosnými onemocněními, kterých je více, než bývávalo. Jedním ze závažných faktorů je, že si partneři plánují početí na poměrně pozdní věk. Ženy sice mohou vypadat ve třiceti na dvacet let, ale fyziologie reprodukce zůstává stále stejná, takže nejsnáze žena otěhotní mezi dvaceti a pětadvaceti lety.

reklama
Doporučené recepty
    reklama