reklama
 

Máte šanci dostat dítě do školky? Zápisy probíhají

Právě probíhají zápisy do mateřských školek: máte šanci tam své dítě umístit? Bude i letos převis poptávky na umístění dítěte do státních školek? Můžete vyplnit více přihlášek? A co budete potřebovat?

Foto: Profimedia.cz

Právě probíhají zápisy do mateřských školek: máte šanci tam své dítě umístit? Bude i letos převis poptávky na umístění dítěte do státních školek? Můžete vyplnit více přihlášek? A co budete potřebovat?

Termín zápisu do mateřských škol určuje zřizovatel zařízení. Obvykle se koná v březnu a dubnu. Některé školky už mají zápis hotový, jiné teprve čeká. "Školku jsme otevřeli letos a vzhledem k velkému zájmu o náš způsob práce s dětmi je potřeba si zajistit místa již nyní," konstatuje Šárka Krutská, ředitelka soukromé MŠ Na Cibulce v Praze 5, která pracuje podle Školního vzdělávacího programu s waldorfskou pedagogikou.

České školky navštěvuje asi 40 000 dětí, přesto zájemci stále převyšují počet míst ve státních předškolních zařízeních. I při letošním zápisu tedy někteří rodiče budou na některých místech České republiky bojovat o umístění svého potomka.

Co v takovém případě rozhodne?

K zápisu jsou zařazeny děti, které do 31. 8. daného roku dovrší tří let věku. V případě volné kapacity mohou být děti do mateřské školy přijímány i v průběhu školního roku.

Čtěte také: Děti a vodítku - je to bezpečnější?

Školky mají pro případ nadměrné poptávky stanovena jasná kritéria, podle kterých uchazeče posuzují. Jakmile se nějaké místo během roku uvolní, je okamžitě zaplněno dalším zájemcem, který netrpělivě postává před školkou. Mezi kritéria pro přijetí dítěte patří:

  • Bydliště: Je-li v okolí školky, vaše výhoda!
  • Věk: Přednostně jsou přijímány děti s odkladem školní docházky a děti předškolního věku.
  • Zaměstnanost rodičů: Pokud je zákonný zástupce zaměstnaný v MŠ nebo jsou zaměstnáni oba rodiče, případně jeden je zaměstnán, druhý na denním studiu.
  • Sourozenci: Má-li dítě v MŠ již sourozence.

Více přihlášek? Můžete si uškodit!

Někteří rodiče si sami komplikují situaci tím, že podávají více přihlášek. Na většinu přihlášek je ovšem nutné uvést, kterou školku preferujete. Vzhledem k převisu zájemců pak obvykle nepreferovaná školka žádost rovnou zamítne. Nepůsobí moc dobře, když je dítě přihlašováno do deseti školek najednou.

Co potřebujete k zápisu?

Obvykle je třeba pouze občanský průkaz, rodný list dítěte, někdy i dítě samotné. Některé školky vyžadují potvrzení o očkování od lékaře už při zápisu, jiné umožňují dodat ho později. V některých zařízeních budete k přihlášce rovnou vyplňovat evidenční kartu dítěte.

"K zápisu přichází s dítětem buď maminka, nebo oba rodiče. Probíhá ve třídě v době, kdy zapsané děti jsou na hřišti či v lese, formou rozhovoru o potřebách rodiny, zvyklostech a potřebách dítěte, chodu školky atd. Během rozhovoru si dítě hraje, komunikuje s rodiči, není pod tlakem a chová se naprosto přirozeně. Takováto neformální událost mu umožňuje klidný nástup do školky a snadnou adaptaci," popisuje zvyklosti waldorfské školky ředitelka Šárka Krutská.

A na závěr dodává radu, co říci dítěti, když jde k zápisu do MŠ, aby se tam cítilo dobře: "Ve školce si najdeš kamarádky a kamarády se kterými si můžeš hrát, čeká na tebe spousta pohádek a příběhů, básniček, písniček. Zažiješ řadu slavností, dovádění, skotačení. Zkrátka, ve školce je prima."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Návrat do práce po mateřské: Donebevolající diskrimanace

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Naučte se cizí jazyk: 4 tipy od českých celebrit

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {"Normální tabulka"; ""; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; "Times New Roman"; }

Deset odstrašujících plastických obličejů. Přibyla i Nicole Kidmanová | Video: Aktuálně.cz

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama